Přidej se do registru dárců kostní dřeně. Přímo před právnickou fakultou

Nábor je součástí Mezinárodní konference obecních policií. Repro: FT Technologies
Středa 20. březen 2024, 11:30 – Text: Eva Hrudníková

Kampaň Daruj život dorazí do Olomouce. Ve čtvrtek 21. března vyroste přímo před právnickou fakultou stánek pro nábor do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Do registru vstupují dárci anonymně a pod čárovým kódem. Akce je součástí Mezinárodní konference obecních policií, kterou právnická fakulta spoluorganizuje.

Myšlenkou spojit kampaň Daruj život s konferencí a příležitostí oslovit studenty je nadšený i samotný registr. „Tato nabídka spolupráce nás potěšila a slibujeme si od ní, že se náš registr rozroste o další potenciální dárce. Spojení s velkou mezinárodní konferencí, a navíc v univerzitním prostředí, kde je spousta mladých a zdravých lidí, nám nabízí velkou příležitost seznámit je s naší činností. Společně můžeme lidem, kteří nemají tolik štěstí jako my, jsou nemocní, dát naději v podobě transplantace kostní dřeně,“ podotkla Barbora Brunclíková z Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM, který takto pomáhá od svého vzniku v roce 1991.

Dodala, že během uplynulých let se transplantace kostní dřeně již stala standardním léčebným postupem, který zachraňuje stále více nemocných. „Tyto transplantace by však nebylo možné uskutečnit bez obětavosti dárců, kteří jsou ochotni nezištně pomoci těžce nemocnému člověku kdekoliv na světě,“ zdůraznila Brunclíková.

Samotný nábor potenciální dárců na místě budou provádět proškolení dobrovolníci spolku Alma mater. „Nejdříve si s dárcem povídáme o podmínkách vstupu do registru a jeho zdravotním stavu. Potom vyplní stručný zdravotní dotazník a sám si odebere stěrovou tyčinkou DNA z dutiny ústní, která se následně uloží do zabezpečeného boxu, v kterém putuje do laboratoře,“ popsala vedoucí spolku Dagmar Knýblová.

Děkan právnické fakulty Václav Stehlík věří, že kampaň může některé kolegy a studenty oslovit, a že se mezi nimi najdou zájemci, kteří se minimálně přijdou informovat na podmínky dárcovství. „A třeba se následně rozhodnou do registru dárců vstoupit. A kdo ví, možná dříve či později dá osud tomu, že to bude šťastné rozhodnutí. Možná právě někdo z nich bude jednou vhodným dárcem, který dá někomu dalšímu naději,“ dodal Václav Stehlík.

Nábor nových zájemců o zápis do registru se uskuteční ve čtvrtek 21. března od 8:30 do 16:30 v prostoru mezi budovami právnické fakulty (17. listopadu 6 a 8).

Podmínky vstupu

- věk od 18 do 40 let (do 41. narozenin) – dárce je registrován do 55 let včetně
- výborný zdravotní stav
- bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)