Projekt HELP otestuje on-line platformu pro výuku zdravotnické angličtiny

Repro: Žurnál UP
Pondělí 28. listopad 2016, 11:25 – Text: Velena Mazochová

Do fáze pilotního testování vstoupil mezinárodní projekt Healthcare English Language Programme (HELP), který se zaměřuje na tvorbu moderních výukových opor pro zvýšení komunikačních schopností v anglickém jazyce v nelékařských zdravotnických oborech.  Jako člen konsorcia sedmi zemí se do něj už druhým rokem aktivně zapojuje fakulta zdravotnických věd.

Cílem inovativního projektu je vytvořit komplexní a bezplatný výukový nástroj, který by byl dostupný studenům, zdravotnickému personálu i širší odborné veřejnosti. Součástí záměru je i snaha o integraci jazykového a interkulturního vzdělávání za použití moderních technologií.

Po analýze potřeb v oblasti jazykového vzdělávání a tvorbě výukových materiálů bylo nyní zahájeno pilotní testování tematických modulů. Tvoří je šestnáct široce pojatých okruhů z oblasti medicíny a ošetřovatelství a doplňují je čtyři moduly zaměřené na interkulturní kompetence.

„Projektové konsorcium spustilo k pilotnímu testování on-line platformu, která v prostředí LMS Moodle nabízí interaktivní formu výuky zdravotnické angličtiny včetně audio a video nahrávek. Materiály dostupné i ve formátu PDF lze použít pro klasickou kontaktní výuku i pro samostudium,“ uvedl Lukáš Merz, který na fakultě vede výuku anglického jazyka.

„V současné době hledáme partnery pro pilotní testování, které by mělo pomoci zdokonalit fungování webové platformy, odhalit slabá místa a vylepšit její obsah. Zkušenosti prvních reálných uživatelů se sbírají pomocí jednoduchých on-line dotazníků, které zájemci obdrží společně s přístupovými údaji,“ vysvětlil Lukáš Merz.

Pilotní testování potrvá do prosince tohoto roku. Následovat bude vývoj verze pro chytré telefony a v roce 2017 se začne vytvářet tištěná podoba materiálů. Slavnostní spuštění plné verze on-line platformy a představení tištěné učebnice s DVD i mobilní aplikace je plánováno na 15. června 2017 na půdě fakulty zdravotnických věd.

Projekt HELP je zaměřen na vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, především ve středoevropských zemích. V mezinárodním konsorciu spolupracuje olomoucká fakulta s partnery ze Slovenska, Španělska, Litvy, Německa, Polska a Irska.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách projektu.