Promocí naše studium nekončí, vzdělávat se na univerzitě chceme dál

Osvědčení absolventům běhu Ochrana jednotlivce a jeho práv předávala Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Pondělí 24. červen 2019, 10:30 – Text: (ipu, eha)

Velká tréma, ale také radost a hrdost na to, co zvládli. V aule filozofické fakulty promovalo více než 450 posluchačů Univerzity třetího věku (U3V). Sjeli se z celé Moravy, aby před zraky svých blízkých slavnostně ukončili své studium a dokázali, že vzdělávat se má smysl v každém věku.

S absolventy se přišel za univerzitu rozloučit Vít Zouhar, prorektor pro studium a statutární zástupce rektora. „Tyto okamžiky jsou jedny z nejradostnějších. Cením si toho, že je mohu sdílet dnes s vámi. Jsem hrdý, že takové množství absolventů každoročně absolvuje naši Univerzitu třetího věku. Blahopřeji vám,“ řekl zaplněné aule prorektor. Osvědčení absolventům běhu Ochrana jednotlivce a jeho práv předávala Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty. „Chci vám poděkovat za univerzitu, za fakultu i za mladší generace. Jste pro nás vzorem. Vaše touha po dalším vzdělávání a nových informací je pro nás inspirací a motivací,“ dodala děkanka.

Většina promujících se shodla, že slavnostním aktem pro ně studium na Univerzitě Palackého nekončí. „V rámci Univerzity třetího věku promuji počtvrté a rozhodně se nechystám končit, stejně jako řada spolužáků tady kolem. Teď mám zálusk na Psychosociální studia na filozofické fakultě,“ prozradila Zdeňka Agripinová, čerstvá absolventka kurzu na právnické fakultě. „Byly to úžasné dva roky. Práva na mě udělala dojem. Kdybych se k nim dostala dřív, asi bych je chtěla řádně vystudovat.“

U3V nabízí možnost dalšího vzdělávání nejen Olomoučanům, ale své pobočky má i ve Vyškově, Valašském Meziříčí, Uherském hradišti a Šternberku. „Do výuky se zapojují všechny fakulty. Některé realizují jeden, jiné více specializovaných běhů. V současnosti jich nabízíme celkem devatenáct,“ uvedla Helena Pospíšilová, metodička U3V. Největší oblibě se mezi zájemci o tento typ vzdělávání těší přednášky z oblasti práva, historie, psychologie a umění.

Univerzita svou nabídku pravidelně rozšiřuje. „Pro příští rok připravujeme pro uchazeče nové cykly: Finance a my aneb Jak se neztratit ve světě moderní ekonomiky, Archeologie regionu (nejen) střední Moravy a Společnost a umění – 20. století. Inovujeme také již zavedený obsah některých bloků a pořádáme pro seniory i krátké kurzy zaměřené na cizí jazyky, psychosociální studia nebo pohybové aktivity,“ dodala metodička.