Radim Mikyska: Chci se věnovat výuce ruštiny. To už vím jistě

S Xenií Jevsinovou, laureátkou loňského ročníku soutěže.
Foto: archiv RM
Pondělí 24. leden 2022, 13:50 – Text: Milada Křížková Hronová

Přihlásil se do mezinárodní pedagogické soutěže organizované Státním institutem ruského jazyka A. S. Puškina v Moskvě a uspěl. Radim Mikyska, student oboru Ruština pro překladatele na Filozofické fakultě UP, se během soutěže Puškinskij konkurs utvrdil v tom, že jeho posláním je učit rusky.

Esej na téma Ruský jazyk během pandemie. Těžká zkouška, nebo šance? To byl úkol Radima Mikysky v mezinárodní soutěži Puškinskij konkurs, pořádané loni Státním institutem ruského jazyka A. S. Puškina v Moskvě. Radim esej poslal a v Moskvě jeho práci vybrali jako jednu z nejlepších. Během pobytu v Moskvě se rozhodl, že se ve své profesi chce věnovat právě výuce ruštiny.

„Soutěže se účastnili učitelé ruštiny celého světa. Já se o ní dozvěděl prostřednictvím plzeňského ruského centra, které v tu dobu nabízelo online přednášky spojené s metodikou ruštiny v online prostředí. V eseji, který jsem do Moskvy poslal, jsem popsal tehdejší situaci v ČR. Uvedl jsem postupy, které během svých online hodin využívám, poukázal na minusy i plusy online výuky,“ řekl student prvního ročníku navazujícího studia Ruštiny pro překladatele Radim Mikyska

O tom, že v soutěži uspěl, se dozvěděl v červnu, v září se měl dostavit na slavnostní ceremonii do Moskvy. Ta se ale kvůli pandemii covidu-19 nakonec uskutečnila až na konci prosince.

„Během návštěvy Moskvy jsem se zúčastnil řady přednášek a prohlídek v Institutu Puškina, redakci ruských novin, komentovaných prohlídek Moskvy i plavby na jachtě. Seznámil jsem se s ostatními laureáty, kteří si pro cenu přijeli z Uzbekistánu, Mongolska, Číny, Tádžikistánu, Gruzie, Běloruska, Kazachstánu, Polska či Ukrajiny. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, poznal zajímavé lidi s ohromnými zkušenostmi. Celá událost mne nabila energií a sám sobě jsem si potvrdil, že výuka ruštiny je to, čemu se chci v budoucnu opravdu věnovat.“

Úspěchu studenta si velmi cení i jeho domovská katedra. „Je to vítaný příspěvek k šíření dobrého jména olomoucké slavistiky na mezinárodní úrovni. Jsme rádi, že mezi sebou máme nadějné budoucí učitele ruského jazyka,“ vyzdvihl práci studenta Patrik Varga z katedry slavistiky FF UP.