Univerzita Palackého v Olomouci poskytla údaje o příjmech vedoucích zaměstnanců na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Poskytnutá data byla úplná a pravdivá.
Na Univerzitě Palackého nikdo nepobíral milionové měsíční mzdy.
Částky, které se objevily v médiích, nevycházejí z reálně vyplácených měsíčních mezd. Vznikly zkreslujícím přepočtem částečných úvazků svázaných s funkcí prorektorů a odměn za delší období na „měsíční“ hodnotu.
Mediálně zveličené údaje se navíc týkají předchozího vedení univerzity v roce 2025. Přepočtené částky zahrnují i závěrečné odměny vyplacené při ukončení funkčního období, což významně zkresluje výsledný obraz měsíčních příjmů.
Univerzita Palackého požádala Hlídače státu o doplnění a zpřesnění kontextu zveřejněných údajů, které jsou veřejně dostupné zde: https://platy.hlidacstatu.cz/Urednici/Detail/ffsj9ei, kde je zároveň jasně patrná i výše odměn současného vedení Univerzity Palackého.
Univerzita Palackého dlouhodobě podporuje transparentnost a otevřenost, včetně zveřejňování údajů o hospodaření a odměňování. Stejně důležité je však i jejich správné čtení a interpretace.
Očekáváme proto, že média uvedou prezentované informace do odpovídajícího kontextu, aby nedocházelo k poškozování dobrého jména univerzity ani jednotlivců.