Studenti cvičili záchranu ze zamrzlé hladiny

Z kurzu FTK Záchrana ze zamrzlé vodní hladiny. Fotogalerie: Jiří Vrba
Neděle 4. únor 2018, 8:00 – Text: Martin Višňa

Na ledové lipenské přehradě absolvovali studenti fakulty tělesné kultury nácvik záchrany tonoucího ze zamrzlé vodní hladiny. Pod dohledem personálu základny vodní záchranné služby v Dolní Vltavici si osvojili nejrůznější techniky a zásady bezpečnosti práce vodních záchranářů.

Přehrada byla zamrzlá jen tenkou, třícentimetrovou vrstvou ledu, po kterém se sice místy dalo s velkou opatrností chodit, ovšem za doprovodu strašidelného praskání pod nohama. A dále od břehu už stačil jediný neopatrný krok a člověk se propadl. Podle garanta kurzu Jiřího Vrby to byly ideální podmínky.

„Studenti si vyzkoušeli nejen, jaké to je, snažit se sám vydrápat zpět na led, ale také nejrůznější způsoby záchrany, a to jednak profesionální, například s ledovými saněmi, bodci a lany, ale také improvizované s využitím náhodných pomůcek, jako je žebřík, surfový plovák, lyžařské hole nebo plovoucí plastový kanystr. Při závěrečných zkouškách pak zachraňovali tonoucího jen v teplákách a mikině. Nikdo nezmrzl,“ přiblížil průběh kurzu Vrba.

„Užili jsme si to na maximum. Bylo to něco nového, nebezpečného a ne tak obvyklého pro naše obory. Kurz nám dal mnoho tipů, jak pomoci tonoucímu. Také jsme se každé ráno chodili otužovat v plavkách, takže když nám pak během výcviku natekla voda do suchého obleku, byl to pro nás menší šok,“ uvedla jedna z účastnic kurzu, studentka aplikované tělesné výchovy Jitka Čunderlová.

Absolvování takového kurzu by doporučila všem, protože za ten adrenalin to stojí.