Studenti natočili filmový muzikál. Večer má premiéru v kině

Pohádkový příběh uvidíte večer v Metropolu.
Foto: Michaela Petřek Linhartová
Úterý 29. listopad 2016, 7:45 – Text: Ivana Pustějovská

V olomouckém kině Metropol má dnes večer premiéru film Stojí hruška. Pohádkový muzikál natočili studenti Univerzity Palackého, kteří využili jako předlohu divadelní hru Milady Mašatové.

Muzikál vypráví příběh děvčátka jménem Voškeruška, kterou jako nemluvně našli pod hrušní. „Nemá rodiče, vychovávají ji na statku, ale nemá tam žádné přátele, je odstrkovaná. Jediní, s kým se kamarádí, jsou duchové hrušky, stromu, pod kterým ji našli. Statek, na kterém žije, patří statkáři a statkářce. Žijí sice šťastně, ale nedaří se jim mít dítě. Jednoho dne se jim hruška rozhodne pomoct. Pokud chcete vědět, jak to dopadlo, přijďte se podívat do kina,“ láká Karel Vaněk, zvukař a autor hudby k filmu.

Milada Mašatová napsala příběh v roce 1985. „Její vnučka, Markéta Zborníková, podle této předlohy udělala současnou divadelní inscenaci. I když s ní absolvovala na DAMU, nastudování vzniklo v Olomouci. My jsme ho viděli a nadchlo nás tak, že jsme podle něj udělali film,“ popisuje vznik snímku produkční Tereza Tvrdá z FF. Na filmu se podíleli členové dvou studentských spolků - filmového Absent 90´s a divadelního Nabalkoně. Natáčecí štáb tvořilo více než dvacet lidí. „Když jsme ale v závěru spočítali úplně všechny, kdo se na filmu a jeho přípravě nějak podíleli, tak jsme došli až k číslu šedesát,“ říká Tereza Tvrdá

Potřebné peníze na film dokázali studenti sehnat od dárců. „Využili jsme internetový Startovač, kde jsme vyzvali lidi, ať nás podpoří. Chtěli jsme získat třicet tisíc korun, což se povedlo. Dostali jsme dohromady od padesáti přispěvatelů dokonce něco málo navíc. Hodně firem a lidí nás také podpořilo sponzorským darem nebo poskytnutím zázemí. Pomohla nám i univerzita,“ dodává produkční. Film se i tak podařilo natočit s minimálními náklady, protože většinu potřebných profesí obstarali sami studenti. „Máme mezi sebou hodně šikovných lidí, takže ať hudba, grafika nebo kostýmy, vše se dělalo bez nároku na honorář. Platili jsme jen materiál, ale ne práci, “ doplnila Tereza Tvrdá. Během půl roku tak vznikl film, jehož podstatnou složkou je muzika. „Základem byla hudba, kterou jsme skládali už pro divadelní představení spolu s kamarádkami, bývalými členkami kapely Travis McMuffin. Tuto hudbu jsem pak přearanžoval a upravil pro potřeby filmu,“ vysvětlil Karel Vaněk.

V hlavní roli dívky Voškerušky diváci uvidí Marii Markovou. „Potřebovali jsme mladou slečnu, takže to nemohla být studentka z univerzity. Je z Hradce Králové a na premiéře se s ní budou moct návštěvníci seznámit,“ dodala Tereza Tvrdá.

Premiéra čtyřicetiminutového filmu Stojí hruška je v kině Metropol od 20 hodin. Součástí programu je i beseda o filmu. Vstupné je dobrovolné.