Studentská expedice překoná hranice a bariéry v rakouských Alpách

Z odjezdu na přípravný cyklovýlet na Velký Kosíř. Foto: Martin Višňa
Neděle 10. červen 2018, 8:00 – Text: Martin Višňa

Horské výlety, sjíždění řeky nebo třeba zdolávání ferrat, to je jen náznak toho, co čeká cestovatele s postižením na Expedici přes bar, kterou pro ně v rakouských Alpách připravili studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury. Handicapovaní zažijí, co by jim možná jinak zůstalo zapovězeno, a studenti získají praktické zkušenosti pro své povolání.

Zhruba čtyřicetihlavá výprava odjíždí na týdenní dobrodružství v pondělí 11. června. Během rána je třeba do autobusu a doprovodné dodávky vměstnat kufry s oblečením, zásoby jídla, ale také kola, handbiky, terénní čtyřkolky a další pomůcky, které budou v Alpách třeba. Pak vše ještě jednou překontrolovat, rozloučit se s příbuznými a nabrat směr Zell am See v rakouském Salcbursku. Tam se expedice zdrží do čtvrtka, kdy se přesune do Hallstattu v Horních Rakousích.

„Oproti loňské expedici, která navštívila i tři další země, se budeme držet jen v Rakousku. S méně přesuny se nám otevírá šance více poznat lokality a využít možností, které nabízejí. V našem itineráři jsou cyklistické výlety, sjíždění vody nebo lezení na ferratách, také horská turistika, vyšlápneme si například ke Krimmelským vodopádům, které jsou nejvyšší v Evropě,“ uvedla za organizátory, studenty navazujícího magisterského studia, Klára Sovová.

Studentský tým čítající na dvacet osob pod dohledem vyučujících zprostředkuje jedenáctce hostů expedice cestovatelské a sportovní zážitky a umožní jim překonat jejich limity. Na cestu se se studenty vydává například částečně ochrnutá Alžběta Vlková. „Chci si vyzkoušet, co v rámci svého omezení zvládnu. Dříve jsem měla hodně pohybu, ale od úrazu jsem ještě nenašla žádný sport, který bych zvládla a který by mě bavil. Cítím, že potřebuji změnu, vrátit se zpět do aktivního způsobu života, protože věřím, že je to možné. Ráda bych zkusila, zda zvládnu ujet větší vzdálenost na tříkolce nebo nějakém jiném speciálním dopravním prostředku, ze kterého nespadnu. Těším se na volnou přírodu, pěkné počasí a dobrou společnost,“ prozradila.

Expedice přes bar je vzdělávací projekt katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury, prostřednictvím nějž studenti navazujícího magisterského studia pomáhají osobám s postižením překonávat bariéry a posouvat své vlastní hranice a zároveň tak získávají praktické zkušenosti pro realizaci akcí pro osoby se zdravotním postižením pro výkonu svého budoucího povolání. V minulosti již studenti uspořádali expedice ve Skandinávii nebo v Dolomitech, loňská výprava zavítala vedle Rakouska také do Švýcarska, Německa a Lichtenštejnska.

V autobuse v pondělí bude i vozíčkář Eustach Janoušek, který se Expedice přes bar zúčastnil již vloni a jehož velkým snem je vyzkoušet si lezení na ferratách, nebo Martin Groh s lehkým mentálním postižením, který se těší na skály i na sjíždění řeky. Některé aktivity, které je čekají v Alpách, už si přitom mohli vyzkoušet nanečisto měsíc před odjezdem v hanáckých podmínkách, když spluli řeku Moravu u Hynkova nebo vyrazili na cyklovýlet na Velký Kosíř. U jejich odjezdu tehdy byla i Česká televize, reportáž je možné zhlédnout zde.

Týdenní expedice v Rakousku ovšem bude podstatně náročnější a pojí se s ní i nemalé náklady. S jejich pokrytím pomohli studentům partneři i benefiční akce. „Podařilo se nám získat významnou dotaci od města Olomouce a Olomouckého kraje na ubytování, podpořily nás také třeba firmy Hamé nebo Nutrend. Významným partnerem je i Decathlon, který nám věnoval mikiny a společně jsme uspořádali před jejich prodejnou sportovní akci, kde se podařilo vytěžit z prodeje expedičních balíčků sedm tisíc korun,“ vyjmenovala Sovová, jinak hráčka DHK Zora, který se na programu zmíněné akce také podílel.

A akce, které mají expedici představit veřejnosti, jsou v plánu i po návratu z Rakouska, organizátoři uvažují o cestovatelských přednáškách, případně výstavě fotografií.