Téma: sociální práce ve vztahu k lidem se zdravotním postižením

Konferenci uvedla a moderovala vedoucí katedry křesťanské sociální práce Tatiana Matulayová.
Foto: Velena Mazochová
Pondělí 23. říjen 2017, 11:30 – Text: Velena Mazochová

Na otázky neformální péče, poradenství, prorodinnou politiku a dobrovolnictví byla zaměřena konference Zdravotní postižení v kontextu sociální práce, které se zúčastnilo na osm desítek odborníků z neziskových organizací a akademické sféry ČR. Uspořádala je pro ně katedra křesťanské sociální práce teologické fakulty ve spolupráci s Asociací poraden pro osoby se zdravotním postižením ČR a serverem InternetPoradna.cz.

Hlavním cílem organizátorů bylo otevřít prostor pro výměnu názorů, poznatků a zkušeností mezi akademiky, praktiky a studenty. Při výběru hlavních témat se zaměřili zejména na otázky, kterým se odborníci pořádající katedry věnují ve své výzkumné a pedagogické práci. „Dobrovolnictví, poradenství a prorodinná politika jsou klíčová témata naší katedry. Otázky neformální péče ve vztahu k osobám se zdravotním postižením byly obsahem přednášek hlavních hostů. Reflektovaly podporu deinstitucionalizace, tedy to, aby zdravotně postižení žili především ve svém přirozeném a rodinném prostředí. Z pohledu sociální práce je to vítaný trend,“ objasnila vedoucí katedry křesťanské sociální práce Tatiana Matulayová.

Konferenci uvedly hlavní přednášky dopoledního bloku, jejichž témata se stala předmětem dílčích příspěvků a diskuzí dvou následných paralelních sekcí. Program obohatila také aktivní vystoupení studentů, kteří prezentovali své bakalářské a diplomové práce, i seznámení s výsledky aktuálních výzkumů olomoucké katedry. „Jsme rádi, že jsme mohli naše výzkumná zjištění prezentovat lidem z neziskových organizací, kteří se zdravotně postiženým a jejich pečovatelům věnují. Pozvání přijali i studenti kombinované formy studia, kteří už v těchto zařízeních pracují a díky nim tady byli jejich zástupci a kolegové i samotní lidé se zdravotním postižením. Zcela v intencích působení katedry se tak vytvořil prostor pro propojení teorie, výzkumu a praxe,“ zdůraznila Tatiana Matulayová.

Její slova potvrdil Libor Novosád, odborný asistent pořádající katedry a jeden z hlavních garantů konference. Připomněl zároveň, že byla jedním z výstupů projektu Interní grantové agentury Profesionalizace a deprofesionalizace v praxi české sociální práce. „Cílem je vytvořit sociální práci rámec, který zahrnuje všechny cílové skupiny osob se zdravotním postižením a zároveň otevřít prostor i pro neprofesionální činnost a dobrovolnictví.  Snažíme se, aby sociální práce nebyla pojímaná jako nějaká akademická disciplína, ale aby byla úzce propojena s praxí,“ doplnil.

Odborné jednodenní setkání, které proběhlo v Olomouci v závěru minulého týdne, úspěšně navázalo na svůj první ročník v loňském roce. Pozvání letos přijalo na osmdesát účastníků z univerzitních pracovišť a neziskových a poradenských organizací v Brně, Ostravě, Olomouci a Českých Budějovicích.