Transplantační program Hemato-onkologické kliniky: 20 let špičkové léčebné péče

Ilustrační foto: Archiv FNOL
Pátek 17. březen 2017, 8:30 – Text: Egon Havrlant, Velena Mazochová

Před dvaceti lety byla v Olomouci provedena první transplantace krvetvorných kmenových buněk. Od té doby prošlo transplantačním programem na Hemato-onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty UP více než 1 200 nemocných s leukémiemi, lymfomy a dalšími zhoubnými onemocněními krvetvorby. K 20. výročí zahájení transplantačního programu připravila klinika ve spolupráci s Nadací Haimaom na 22. března přednáškový večer i nábor dárců kostní dřeně.

První transplantace provedl v roce 1997 více než pět let pečlivě sestavovaný mladý a ambiciózní tým lékařů, zdravotních sester a laboratorních pracovníků vedený prvním přednostou kliniky a předním českým hematologem Karlem Indrákem. Bylo to v nově vybudovaném a v té době i nejmodernějším transplantačním pracovišti v Česku. „Nejprve jsme transplantovali nemocné se zhoubnými nádory lymfatických uzlin a s mnohočetným myelomem. Šlo o takzvané autologní transplantace, při nichž jsou pacienti sami sobě dárci krvetvorných buněk. V roce 1997 jsme jich provedli 21 a první transplantovaná nemocná stále žije. V roce 2000 jsme zahájili program příbuzenských alogenních transplantací používajících většinou krvetvorné buňky od sourozenců pacienta. Od roku 2004 provádíme také alogenní transplantace od nepříbuzných dobrovolných dárců z registrů dárců kostní dřeně,“ popsal Edgar Faber, vedoucí transplantačního centra a zástupce přednosty Hemato-onkologické kliniky FN a LF UP.

Nemocným jsou při transplantaci předány krvetvorné kmenové buňky, které nahrazují poškozenou nebo zhoubně změněnou krvetvorbu. Nejde přitom o klasickou chirurgickou operaci. Krvetvorné buňky - neboli štěp – se dnes nejčastěji získávají z periferní krve dárce a podávají se přímo do krve nemocného prostřednictvím centrálního žilního katetru podobně jako například při transfúzi. Na rozdíl od transplantací solidních orgánů se společně s krvetvornými buňkami po intenzivní cytostatické přípravě přenáší také imunitní systém dárce, což v potransplantačním období vyžaduje sofistikovanou péči o nemocné v izolaci na transplantační jednotce.

Olomoucká hemato-onkologie mezi nejlepšími

Olomoucká klinika patří mezi pět pracovišť v České republice, která provádějí autologní i alogenní transplantace. K letošnímu březnu je zde podstoupilo celkem 1 216 nemocných z Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje. „Výjimečně provádíme transplantaci na přímou žádost pacienta pocházejícího i mimo tyto oblasti. V posledních letech transplantujeme ročně o 60 až 70 pacientů. Indikací k transplantaci jsou nemoci krvetvorby, které jsou pro tuto léčbu vhodné podle evropských i českých doporučení - akutní a chronické leukemie, myelodysplastický syndrom, útlumy krvetvorby, osteomyelofibróza, maligní lymfomy a mnohočetný myelom,“ uvedl Edgar Faber.

Význam transplantačního programu zdůraznil také děkan lékařské fakulty Milan Kolář. „Je nutné vyjádřit velké poděkování všem zaměstnancům Hemato-onkologické kliniky za svědomitou a pečlivou práci ve prospěch pacientů. Jejich odborný a lidský přístup navrací nemocným zdraví a naději, že zvládnou velmi závažné onemocnění. Současně je vhodné připomenout, že Hemato-onkologická klinika je velmi důležitou součástí lékařské fakulty, která realizuje úspěšnou vědecko-výzkumnou činnost a kvalitní výuku studentů, a tím i přípravu dalších generací lékařů, včetně budoucích hemato-onkologů,“ uvedl Milan Kolář.

Hemato-onkologická klinika patří mezi nejlépe hodnocená pracoviště olomoucké fakultní nemocnice. „Naše léčebné výsledky jsou na špičkové úrovni, která je srovnatelná s předními českými i evropskými hematoonkologickými centry. Ale co je velmi důležité, dlouhodobě patří naše hemato-onkologická klinika na přední příčky v hodnocení spokojenosti pacientů, což nás velmi těší a je to pouze další důkaz o tom, jak vysoce kvalitní práci celý tým kliniky odvádí,“ podotkl Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc.

Přednáškový večer, nábor dárců kostní dřeně i pacientský den

Dvacátému výročí zahájení transplantačního programu v Olomouci bude věnován Přednáškový večer Spolku lékařů České lékařské společnosti J. E. Purkyně, který společně zahájí současný i emeritní přednosta Tomáš Papajík a Karel Indrák 22. března v 16 hodin ve Velké posluchárně Teoretických ústavů LF UP. Přednášky se zaměří na vývoj a budoucnost transplantací krvetvorných buněk v Evropě, ČR a Olomouckém kraji i na výsledky, ke kterým olomoucká klinika za posledních dvacet let dospěla. Účastníci budou také seznámeni s působením Nadace Haimaom, nadace na podporu transplantací kostní dřeně, jež v tomto roce slaví rovněž 20. výročí svého založení.

Už mezi 10. a 15. hodinou ale bude ve vstupních prostorách Teoretických ústavů probíhat nábor do registru dárců kostní dřeně. Zájemci dostanou veškeré potřebné informace o darování i o tom, jak vstoupit do registru a co vše tato nezištná a velmi záslužná činnost obnáší. Samotné přihlášení do registru zahrnující mimo jiné odběr krve mohou realizovat přímo naproti v budově Ústavu imunologie v odběrové místnosti Dárcovského centra Českého národního registru dárců kostní dřeně (ČNRDD).

Na květen připravuje klinika v rámci tradičních Olomouckých hematologických dnů také Pacientský den. Jako platforma pro užší komunikaci zdravotníků s pacienty bude věnován transplantacím a dárcovství krvetvorných buněk.