Univerzita má nové znovupoužitelné nápojové kelímky s originální grafikou

Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 5. červen 2023, 8:05 – Text: Tomáš Krejčiřík

Nové univerzitní omyvatelné kelímky na nápoje nazvané hot cUP padnou do ruky, mají praktické víčko, udržují nápoje teplé či studené, jsou elegantní, vyrobené v Česku a opakovaně použitelné. Už nyní jdou pořídit v UPointu, prodávat se budou také v síti bister FreshUP. Univerzita Palackého je chystá i půjčovat.

Lehce udržovatelné kelímky jsou dostupné ve dvou verzích: první zdobí jen logotyp Univerzity Palackého a ocení ji tak hlavně fandové čistého designu, druhou verzi dekorovali autorskou grafikou absolventi pedagogické fakulty Věra Jopek Kopková a Jiří Dosoudil z umělecké skupiny Chaoscompany.art. V jejich motivu se prolínají motivy kávy, kakaa a čaje s vyobrazením tří olomouckých kašen: Caesarovou, Jupiterovou a Herkulovou.

„S umělci z Chaoscompany.art jsme navázali na naše předchozí úspěšné spolupráce, kdy se podíleli například na grafickém zpracování univerzitní uchazečské kampaně či na omalovánkách k letošním oslavám 450. výročí UP,“ uvedl Ondřej Martínek, vedoucí Oddělení marketingu UP.

Hot cUPy o objemu 0,3 litru jdou už nyní zakoupit v univerzitním obchodě a informačním centru UPoint na Horním náměstí nebo v e-shopu obchodu. Cena je stanovena na 100 korun, studenti, absolventi a zaměstnanci UP mají 10% slevu. Brzy se začnou prodávat ve všech pobočkách bistra FreshUP, kde už několik let funguje také služba Otoč kelímek.

„Je to další krok na cestě k minimalizaci odpadu a jednorázových kelímků na naší univerzitě. Nové omyvatelné hot cUPy se budou nejen prodávat, ale také nahradí ty jednorázové na univerzitních akcích, například na Majálesu UP nebo na Punčování s rektorem. V budoucnu je chystáme také půjčovat organizátorům dalších akcí, kteří projeví zájem,“ dodala koordinátorka udržitelného rozvoje UP Zuzana Huňková.

Nové kelímky určené především pro teplé nápoje si lze vypůjčit prostřednictvím oddělení marketingu UP. U interních akcí hradí nájemce jen náklady spojené s jejich mytím. Obdobně oddělení marketingu nabízí již dva roky k výpůjčce omyvatelné Nicknack kelímky o objemu 0,5 litru. Ty nahradily jednorázové kelímky nejen na velkých akcích typu AFO nebo Majáles UP, ale také na desítkách událostí fakult či kateder. K vypůjčení je k dispozici aktuálně 500 kusů hot cUPů a 2 tisíce Nicknack kelímků.

Otoč kelímek ve FreshUPech

Systém vratných kelímků na nápoje s sebou aktuálně funguje na všech pobočkách bistra FreshUP. A jak to funguje v praxi? V bistru si řeknete o kávu do Otoč kelímku. Zaplatíte vratnou zálohu 50 Kč. Vychutnáte si v něm svou kávu, limonádu nebo třeba zmrzlinu. Po použití pak už jen kelímek vrátíte v kterémkoliv FreshUP a vyberte si zpět svou zálohu.