Univerzita ocenila dvě osobnosti

Prorektorka UP Jitka Ulrichová obdržela bronzovou medaili Za zásluhy o rozvoj UP.
Fotogalerie: Ivana Pustějovská, Milada Hronová
Středa 9. listopad 2016, 7:30 – Text: Ivana Pustějovská, Milada Hronová

Hned dvě dámy spjaté s Univerzitou Palackého dostaly včera při příležitosti životního jubilea univerzitní ocenění. Bronzovou medailí Za zásluhy o rozvoj Univerzity Palackého vyznamenal rektor Jaroslav Miller prorektorku Jitku Ulrichovou, Pamětní medaili UP pak obdržela docentka Adéla Bártová.

Profesorka Jitka Ulrichová je prorektorkou pro vědu a výzkum, současně vede i Ústav lékařské chemie a biochemie. Při předání medaile v pracovně rektora byl proto i děkan lékařské fakulty Milan Kolář. „Současná úroveň a kvalita lékařské fakulty je obrovskou zásluhou profesorky Ulrichové. Je to vynikající učitelka, velmi oblíbená u studentů. Naše spolupráce byla vždy vynikající. Já si na ní velmi cením její serióznost, solidnost a snahu vždy pomoci lékařské fakultě. Myslím, že je to i skvělá prorektorka a lékařská fakulta je na ni náležitě hrdá,“ řekl Milan Kolář. Ke gratulaci k narozeninám se připojil i rektor Jaroslav Miller. „Chtěl bych ti navíc ještě poděkovat za to, že jsi mi pomohla se zorientovat, když jsem nastoupil do funkce rektora. Hodně věcí pro mě bylo zcela nových a ty jsi byla člověk, o kterého jsem se mohl a dodnes mohu opřít,“ řekl při předávání medaile profesorce Ulrichové rektor Jaroslav Miller.

Děkan lékařské fakulty pak během dne gratuloval ještě jednou, a to k devadesátinám docentce Adéle Bártové, která aktivně působila na I. interní klinice, v Krevní bance a v Ústavu imunologie Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. „Velmi si vážím toho, co jste pro lékařskou fakultu a fakultní nemocnici udělala a z celého srdce vám za všechno moc děkuji. Je mi ctí se s vámi potkávat na přednáškových večerech Spolku lékařů,“ řekl děkan fakulty.

Adéla Bártová na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století zachytila rozvíjející se obor transplantační imunologie a založila při Krevní bance olomoucké fakultní nemocnice laboratoř pro vyšetřování antigenů hlavního histokompatibilního systému (HLA). Díky jejímu osobnímu nasazení a systematické práci olomoucká HLA laboratoř získala renomé nejen v bývalém Československu, ale i v rámci střední Evropy. Olomouc se stala místem pořádání HLA-workshopů a laboratoř v roce 1997 jako první v ČR získala prestižní akreditaci Evropské Federace pro Imunogenetiku (EFI). Díky její podpoře, iniciativě a osobní autoritě se rozvinula například i činnost Českého národního registru dárců kostní dřeně. „Všechny tyto výsledky nejsou jen mou zásluhou. Velmi důležité je mít dobrý tým spolupracovníků. Musíte najít takové lidi, kteří jsou zapálení pro danou práci,“ řekla Adéla Bártová.