Univerzita Palackého má v žebříčku QS World University Rankings by Subject 2022 šest umístění

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 21. duben 2022, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Celkem v šesti kategoriích hodnocených v rámci mezinárodního žebříčku QS World University Ranking by Subject 2022 se umístila Univerzita Palackého. V porovnání s loňským rokem se počet umístění pro univerzitu nezměnil, v některých oborech si však polepšila, případně obhájila svoji pozici. Nejlepšího hodnocení dosáhla UP v oboru zemědělství a lesnictví, kde figuruje na 251. až 300. místě na světě.

Aktuální vydání žebříčku vysokých škol, který se zaměřuje na hodnocení univerzit v 51 oborech, rozdělených do pěti oblastí (Arts & Humanities, Engineering & Technology, Life Sciences & Medicine, Natural Sciences, Social Sciences & Management), bylo zveřejněno počátkem dubna. Srovnání se zaměřuje na 1543 institucí, tedy o 90 více než v předchozím roce. Hodnocení se skládá ze čtyř primárních indikátorů: akademické reputace, náborové reputace, počtu citací na článek a H-indexu.

„Univerzita Palackého si v mezinárodním srovnání QS World University Rankings by Subject 2022 drží při porovnání hodnocení z loňského roku svá umístění, přičemž v oblasti biologických věd či fyziky a astronomie své pozice dokonce upevňuje. Oproti Univerzitě Karlově či Masarykově univerzitě však má naše instituce stále o co usilovat, posílit bychom měli například v oborových žebříčcích humanitních věd. Do budoucna je zapotřebí pracovat s hodnocením v jednotlivých žebříčcích racionálně, v jejich vzájemné provázanosti a najít cestu k postupné eliminaci slabých stránek UP,“ uvedl k výsledkům Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP.

Na nejvyšší pozici ve světovém srovnání se UP vyšvihla v zemědělství a lesnictví. Umístění na 251. až 300. pozici si UP drží již čtvrtým rokem. V porovnání s předchozím rokem se nezměnilo její postavení ani v oboru chemie, kde je na 351. až 400. místě. Meziročně naopak došlo ke zlepšení v oboru fyzika a astronomie, kde nyní UP obsadila 451. až 500. pozici, před rokem se pohybovala v šesté stovce. Ve všeobecné oblasti přírodní vědy, kam oba zmíněné obory rovněž spadají, potvrdila UP loňské postavení na 401. až 450. místě. Nejstarší moravské vysoké učení posílilo i v biologických vědách (501. až 550.) a potvrdilo 401. až 450. pozici v oboru lékařství.

„Ve všech oborech, v nichž se UP umístila, obsadila v rámci České republiky třetí místo, v případě všeobecné oblasti přírodní vědy čtvrté. V indikátoru akademické reputace dosáhly nejvyššího skóre (43,0) biologické vědy a svou vedoucí pozici potvrdily také v případě indikátoru náborové reputace. Zde drží v rámci UP také prvenství (55,6). V oblasti citací je lídrem obor chemie se skóre 93,4, a pokud jde o H-index, nejvyšší skóre – 74,6 – jsme zaznamenali ve fyzice a astronomii,“ přiblížila některé z dalších výsledků analytička mezinárodního benchmarkingu UP Michaela Janáková.

Česká republika je se 71 hodnocenými programy z 15 institucí v letošním oborovém žebříčku 44. nejvíce zastoupenou zemí na světě. Například Masarykova univerzita se umístila v 15 kategoriích a Univerzita Karlova v 27. Hodnocení vévodí americké instituce, které vedou ve 28 z 51 hodnocených oborů. Nejúspěšnějšími institucemi zůstávají Harvard University a MIT, které se umístily na prvních místech ve 12 oborech.

Podrobnější informace naleznete zde.