Univerzita Palackého se v sobotu otevře uchazečům

UP zve na Den otevřených dveří.
Foto: Velena Mazochová
Úterý 16. leden 2018, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Nejen potřebné informace o studiu, ale i speciální doprovodný program nabídne uchazečům Den otevřených dveří Univerzity Palackého už v sobotu 20. ledna. Zájemci si na akci, kterou již tradičně navštěvují tisícovky uchazečů o studium, jejich rodiče i veřejnost, mohou projít univerzitní prostory od 9 do 14 hodin. Nenechají si ujít speciální program, jejž připraví všech osm fakult. K univerzitním budovám zájemce zdarma dopraví speciální autobusová linka.

Den otevřených dveří poskytne návštěvníkům kompletní informační servis. Na některých fakultách si mohou zájemci vyzkoušet i testy předpokladů ke studiu. „Středoškoláci se na fakultách dozvědí veškeré informace o možnostech studia, podmínkách přijímacího řízení i uplatnění absolventů. Otevřeny budou univerzitní knihovna, koleje či menza. Očekáváme tisíce zájemců, program bude zajímavý i pro veřejnost,“ uvedla tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Program v mobilu i autobus zdarma

Uživatelé s telefony se systémem Android si mohou stáhnout v ČR ojedinělou aplikaci Studuj na UP, ve které najdou kompletní časový rozpis, jízdní řád autobusu, interaktivní mapu univerzitních budov, ale i přehledný rozcestník na obory a aktuality. Mobilní aplikaci vytvořil absolvent přírodovědecké fakulty a autor studijní UPlikace Lukáš Novák.

Dopravu k fakultám a dalším pracovištím zprostředkuje bezplatná autobusová linka, která bude vyjíždět vždy od hlavního vlakového nádraží a přiblíží zájemce k téměř všem zpřístupněným univerzitním budovám (jízdní řád). Největší zájem o linku se dá očekávat v čase 8:50 u Hlavního nádraží. Autobus má celkem 50 míst. Jezdit v něm budou i dobrovolníci z UP, kteří zájemcům poskytnou informace k zastávkám.

Prohlídky speciálních laboratoří a moderních sportovišť

Návštěvníci přírodovědecké fakulty se mohou těšit například na prohlídku optických součástí teleskopu pro detekci kosmického záření. Přístupná bude i laboratoř nanotechnologií se skenovacím elektronovým mikroskopem. Fyzici představí například laboratoř pro atomovou a jadernou fyziku. Na fakultě zdravotních věd zájemci uvidí specializované odborné učebny, v nichž se studenti při práci se speciálními figurínami zdokonalují v péči o pacienta na lůžku.

Na fakultě tělesné kultury v Aplikačním centru BALUO si zájemci vyzkoušejí řadu sportů včetně stolního tenisu. Chybět nebude ani možnost analýzy zatížení nohy při chůzi, měření absorpce kyslíku při pohybu, měření tělesného složení či balanční hra Rovnováha s tučňáky. Přístupná bude i lezecká stěna.

Otevřeno i v Pevnosti poznání, UPointu a menze

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání bude mít pro studenty maturitních ročníků otevřeno od 9 do 18 hodin zdarma. Univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí nabídne od 9 do 14 hodin sortiment s 10% slevou pro všechny návštěvníky a zájemci o studium na UP dostanou také horkou čokoládu zdarma.

Návštěvníci budou mít také příležitost zjistit, jak to funguje na vysokoškolských kolejích a v menze. V tělocvičně na koleji B. Václavka budou stánky s informacemi, spolku Udržitelný Palacký či Akademik sport centra. V menze na ulici 17. listopadu mohou ochutnat oběd za studentské ceny. V nabídce bude dýňová polévka, boloňské špagety, vepřový guláš, cordon bleu, bezlepkové mexické rizoto a lívance s povidly a tvarohem.

Informační bloky

Během informačních bloků na fakultách budou jejich zástupci informovat o podmínkách studia, náležitostech elektronické přihlášky, přijímacím řízení a odpovídat na dotazy. Studentům budou k dispozici i studijní referentky na studijních odděleních fakult. Přehled oborů i podrobný program nabízí web www.studuj.upol.cz a také nová mobilní aplikace Studuj na UP. Aftermovie z prosincového DOD 2017 je k dispozici na univerzitním YouTube.

Přehled informačních bloků:

Lékařská fakulta