Univerzita si Akademickým týdnem připomene výročí obnovení

K vrcholům Akademického týdne UP patří univerzitní ples.
Foto: Vojtěch Duda
Úterý 12. únor 2019, 7:00 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzitní ples, křest audioknihy vzpomínek emeritního rektora, ocenění nejlepších akademiků a studentů, inaugurace děkana. To vše a mnohem více nabídne Akademický týden Univerzity Palackého.

Od 18. února si tak druhá nejstarší tuzemská univerzita připomene počátek své poválečné historie, která se začala psát 21. února 1946.

Předposlední únorový týden si Univerzita Palackého tradičně připomíná své obnovení po druhé světové válce. „Připravili jsme hned několik zajímavých akcí, které jsou určeny jak studentům a zaměstnancům naší univerzity, tak i nejširší veřejnosti. Chceme v tyto dny ještě více než kdy jindy ukázat, že Univerzita Palackého je neodmyslitelnou součástí Olomouce,“ řekla tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Modrá je dobrá!

V Akademickém týdnu si sice univerzita připomíná svou historii i mnohé úspěchy, nezapomíná v něm ale ani na druhé. Proto tento týden zahajuje akci Daruj krev s rektorem s podtitulem odkazujícím na univerzitní barvu – Modrá je dobrá! „Tradičně vyzýváme všechny studenty a zaměstnance Univerzity Palackého, aby přišli od 18. do 22. února darovat to nejcennější, co mají, tedy svou krev. Student či zaměstnanec navíc obdrží po prokázání se ISIC kartou či průkazem zaměstnance malý dárkový balíček od univerzitního obchodu UPoint a Fakultní nemocnice Olomouc,“ připomněla Gabriela Sýkorová Dvorníková. Akce probíhá ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc a iniciativou 470 ml. Podrobnosti najdete ZDE.

Úvodní večer Akademického týdne UP patří zábavě. Pro všechny zájemce je připraven univerzitní speciál oblíbené vědomostní soutěže Hospodský kvíz. Jeho téma je symbolické: Škola – základ života. Soutěžit se bude od 19 hodin v restauraci Kozlovna M3 (vedle S klubu).

Zvony, ceny i audiokniha Josefa Jařaba

Nabitý program nabízí čtvrtek 21. února. Dopoledne ocení rektor UP Jaroslav Miller na slavnostním ceremoniálu v aule pedagogické fakulty autory odborných knih z řad akademických pracovníků a úspěšné studenty za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony.

Odpoledne v 15 hodin se rozezní zvony olomouckých kostelů svatého Mořice, svatého Michala a svatého Václava. Připomenou Olomoučanům, že právě tímto způsobem se město dozvědělo 21. února 1946 o přijetí zákona o obnovení olomoucké univerzity. Olomouc je od té doby opět univerzitním městem.

Na 18. hodinu pak zve Univerzita Palackého nejširší veřejnost na křest audioknihy emeritního rektora UP Josefa Jařaba. Úspěšný knižní titul Rektorská rozpomínání prvního polistopadového rektora UP se dočkal i zvukové podoby. „Křest se uskuteční pod záštitou rektora Jaroslava Millera v 18 hodin v aule Filozofické fakulty UP na ulici Křížkovského 10. Vzpomínky Josefa Jařaba načetl herec činohry Moravského divadla Olomouc Petr Kubes. Audioknihu vydává Univerzita Palackého,“ uvedla mluvčí univerzity.

Snídaně s rektorem, opravená menza a ples

V pátek 22. února přivítá na půdě Univerzity Palackého rektor Jaroslav Miller představitele města Olomouce. Na společné snídani budou hodnotit dosavadní spolupráci univerzity a města a řeč bude i o možných dalších společných projektech.

Odpoledne se slavnostně otevře hlavní menza UP, která od května 2018 procházela rozsáhlou modernizací. Páska, která symbolizuje nové možnosti tohoto stravovacího zařízení nejen pro univerzitu, ale i pro město, bude přestřižena ve 14:30 hodin.

V rytmu tance se odehraje sobota 23. února, kdy pořádá UP svůj univerzitní ples. Tančit se bude v hotelu NH Collection Olomouc Congress. K tanci a poslechu zahraje swingová kapela Melody Makers Ondřeje Havelky a hudebním hostem večera bude funková kapela Hitfakers. Večerem provede herec Moravského divadla Olomouc Petr Kubes.

Inaugurace děkana a ocenění z Rakouska

Na Akademický týden UP navážou dvě významné události. V pondělí 25. února proběhne slavnostní inaugurace děkana Cyrilometodějské teologické fakulty UP Petera Tavela. Staronového děkana zvolil Akademický senát CMTF v dubnu loňského roku. Po udělení souhlasu vatikánské Kongregace pro katolickou výchovu se děkanského úřadu ujal na začátku letošního akademického roku.

Ve středu 27. února pak obdrží Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a jeho zakladatelka profesorka Ingeborg Fialová Pamětní cenu Kurta Schuberta za mezináboženský dialog. Ocenění uděluje rakouské Fórum pro světová náboženství a poprvé ho získávají laureáti ze zahraničí. Slavnostní předání, nad nímž převzal záštitu olomoucký arcibiskup Jan Graubner, se uskuteční v 16:30 hodin v kapli Božího těla Uměleckého centra UP.