V rámci ČR poskytují studenti PdF jedinečné klinické praktikum

Foto: archiv Ústavu speciálněpedagogických studií PdF UP.
Úterý 24. září 2019, 12:40

Dramaterapie je svébytná disciplína, která spadá do ranku expresivních terapií, nebo jak bývá v zahraničí označováno do kreativních terapií. Můžeme ji považovat za psychoterapeutickou disciplínu. Staví na vztahu, přičemž jako specifický prostředek si bere na pomoc divadelní metody. Setkáváme se zde tedy s aplikováním divadelních prostředků za účelem terapeutické změny, budování vztahu a léčby. Specifikum procesu v dramaterapii je zaměření na proces, ne na výsledek. V rámci tří různých zařízení se pod záštitou PdF UP a prof. Milana Valenty odehrává každý týden dramaterapeutická intervence, zaměřená na různou klientelu.

V níže předestřeném textu je možné shlédnout práci tří dramaterapeutických skupin očima samotných dramaterapeutů, kteří nám dovolují nahlédnou do jejich praxe a práce.

Dramaterapeutická intervence ve Středisku sekundární péče a léčby závislostí ve Vojenské nemocnici v Olomouci

Každý čtvrtek, vždy od 16:15 do 17:30, dochází dvojice z řad studentů a absolventů (jedna osoba jako hlavní terapeut a druhá osoba jako koterapeut) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, oboru Speciální pedagogika – dramaterapie, do Klášterního Hradiska, do Vojenské nemocnice Olomouc na Sušilově nám. 1, kde se nachází Středisko sekundární prevence a léčby závislostí.

Zde se nachází společenská místnost, určená pro společné trávení času, včetně obědů, večeří, snídání a jiných činností, jakými jsou právě terapie. Místnost se pravidelně proměňuje v hrací prostor a skrze lekce dramaterapie se pacienti dostávají do pouští a zaoceánských dobrodružství.

Denní místnost není jediné prostředí, které s pacienty využíváme. Část zahrady velmi dobře slouží jako prostor k lekcím, v nichž mnozí ocení možnost být venku. Při dramaterapii se pacienti dostanou do dětských let i do času budoucího. Mohou se na sebe podívat například s odstupem deseti let a zhodnotit, zda jim tento pohled vyhovuje či nikoli. Všechny cesty podstupují skrze svou představivost, fantazii a skupinovou dynamiku.

Mezi další účinné metody patří rolová metoda, hra na jako a mnoho dalších. Lekce je strukturovaná klasicky – úvodní kolečko, „warm up“ (rozehřívací technika sloužící jako stmelovací prvek), hlavní technika, která zabere největší část lekce a závěrečná reflexe v kruhu. Po ukončení lekce zasílá jeden z lektorů report s technikami staniční sestře a primářovi, kteří ve skupinové práci často na dramaterapii navazují.

Dramaterapeutická intervence v dětském oddělení PL ve Šternberku

V rámci šternberské léčebny funguje už více než pět let dramaterapie, kterou vedou studenti oboru Speciální pedagogika-dramaterapie. Dramaterapie je v dětském oddělení ve Šternberku brána jako podpůrná skupinová terapie. Děti a mladiství mohou být na psychiatrii hospitalizovaní maximálně 90 dní v kuse, nicméně spousta dětí odchází dříve. Z tohoto důvodu bývá skupina proměnlivá, ač se psychologové pokoušejí o co nejvyšší míru stability skupiny. V rámci dramaterapie se snažíme vést děti k tomu, aby se mohly v rámci her uvolnit, aby trénovaly spolupráci a učili se oceňovat ostatní. S poslední skupinou, se kterou pracujeme přibližně od začátku dubna, zkoumáme témata naslouchání a vyprávění skrze prvky z paradivadelního systému Playback divadla. Vyprávíme si naše příběhy, které společně přetváříme do divadelního tvaru.

Výhodou přístupu Playback divadla je to, že podporuje dobré vztahy ve skupině a navzájem se skrze naše příběhy lépe poznáváme. Setkání probíhají hodinu a půl jednou v týdnu, kdy se skupině kolem osmi dětí věnují vždy alespoň dva studenti. V rámci celého konceptu aktivně komunikujeme s psychology, sdílíme myšlenky, témata, která se objevují. Společně hledáme to, co funguje.

Dramaterapeutická intervence v PN Kroměříž, odd. 17b Mandala

V rámci toxikorehabilitačního oddělení v PN Kroměříž funguje oddělení 17b, které užívá prvky terapeutické komunity. V tamním oddělení probíhá každou středu klinická dramaterapie. Součástí léčby klientů je kromě ostatních terapeutických skupin i dramaterapie v intervalu jednou týdně po dobu dvou hodin. Působí zde trojice dramaterapeutů ve složení dva muži a jedna žena. Pracujeme formou skupinové dramaterapie, přičemž komunita je otevřená, a tak se nám každý týden může stát, že se skupina částečně změní. Potřeby klientů se v čase proměňují. Jedním ze základních prostředků dramaterapie je improvizace, i my tedy musíme mnohdy improvizovat a přizpůsobovat se potřebám klientů.

Našimi klienty jsou osoby se závislostí, a to je nutné respektovat při samotné práci. Specifické pro tuto klientelu je jejich dichotomie mezi tělem a myslí. Právě tělo je klíčový prostředek dramaterapie, a tak se snažíme tyto dvě proměnné propojit. Klienti na dramaterapii oceňují především přítomnost humoru a možnost uvolnit své „přetlaky“, které někdy vedou ke katarzi.

V PN Kroměříž probíhá i longitudinální výzkum, který zavdává podklady pro prezentaci na odborných konferencích a seminářích, jakož i pro disertační práce Ph.D. studentů. Specifickým výstupem pak byla kniha Dramaterapeutické projektování u osob se závislostí.

Mgr. Jakub Vávra, doktorand Ústavu spěciálněpedagogických studií PdF UP