Vedení právnické fakulty přivezlo z Taiwanu příslib k první asijské spolupráci

Zástupci právnické fakulty stihli na Taiwanu více než 12 schůzek. Navštívili i tamní Ústavní soud. Fotogalerie: Archiv PF UP
Pátek 26. leden 2024, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta učinila významný krok k získání prvního zahraničního partnera z Asie. Tím krokem byla lednová cesta Václava Stehlíka, děkana fakulty, a Martina Faixe, proděkana pro zahraniční záležitosti, na Taiwan. Vrátili se nejen s předdomluvenými smlouvami o spolupráci, včetně prestižní National Taiwan University, ale v rámci schůzek se zástupci státních institucí a businessu hledali i možnosti financování těchto aktivit.

Oba členové vedení hodnotí svou cestu do Asie, kde absolvovali více než 12 různých setkání, jako náročnou, intenzivní a úspěšnou. „Byli jsme přijati velmi vřele. Troufám si říct, že projevený zájem ze strany taiwanských institucí je skutečný. Češi mají v této asijské zemi velmi dobré renomé. Vůle ke spolupráci tam je,“ řekl děkan Václav Stehlík.

Týdenní zahraniční cesta navázala na aktivity právnické fakulty z loňského roku. A to na pobyt I-Hsun Sandy Chou, americké právničky a rodačky z Taiwanu, která na olomoucké právnické fakultě působila díky Fulbrightovu stipendijnímu programu. „S ní jsme se začali poprvé bavit o možnostech spolupráce s touto ekonomicky vyspělou asijskou zemí. Navíc je to stát s vysokou mírou rozvoje moderních technologií. Což je pro nás důležité například v dalším rozvoji studijních programů, letos zavádíme nový doktorský program Law and Digital Technologies. Doposud partnera z Asie nemáme,“ řekl Martin Faix. Právnická fakulta se vloni v červnu aktivně zapojila do organizace návštěvy delegace taiwanského Ústavního soudu v Česku. „V rámci ní byla naše právnická fakulta první institucí, kam zavítali,“ vzpomněl Martin Faix. Na základě povedené první spolupráce přišlo záhy na fakultu pozvání z druhé strany, k návštěvě Ústavního soudu v Taipei.

„Vytvořila se tak příležitost nejen k návštěvě soudu, ale také tamních univerzit. S organizací lednové cesty, domluvou schůzek nám výrazně pomohla opět Sandy Chou,“ naznačil Martin Faix. Pro taiwanské ústavní soudce si připravil přednášku na téma trestání zločinů z dob komunismu, děkan Václav Stehlík zase mluvil o cestě České republiky do Evropské unie, transformaci českého právního řádu a přínosech členství k demokratizaci.

V dalších dnech týdenní zahraniční cesty přišly na řadu návštěvy univerzit v různých městech, včetně té nejprestižnější – National Taiwan University, která patří dle mezinárodních žebříčků mezi dvacítku nejlepších univerzit v Asii. „Na univerzitách jsme jednali především o možnostech výměnných pobytů, o účasti na letních školách nebo o projektové spolupráci,“ vyjmenoval Martin Faix. S tím, že fakulta si je vědoma vyšší finanční náročnosti těchto aktivit.

I v této oblasti se zástupcům fakulty v Taipei dařilo. Setkali se například s představitelem České ekonomické a kulturní kanceláře, se kterým jednali o různých formách finanční podpory včetně stipendií. „Měli jsme také celou řadu setkání s lidmi, kteří by potenciálně měli možnost podpořit naši spolupráci s taiwanskými institucemi. Například s lidmi, kteří jsou propojeni s firmami, jež mají své podniky v Česku nebo v Evropě,“ uvedl Martin Faix.

Nyní po návratu zástupců vedení z Asie budou zpracovány veškeré informace a přivezené podklady. Výsledkem by měly být první smlouvy o spolupráci s taiwanskými školami.

Vytvoření akademických vztahů s touto demokratickou ostrovní zemí navazuje na aktivity Univerzity Palackého a vychází ze současné zahraniční politiky České republiky.