Veletrh LITR: Konvikt plný knih

LITR představuje umělecké a autorské knihy.
Ilustrační foto: Jakub Čermák
Čtvrtek 20. září 2018, 12:00 – Text: (red)

Od zítřka až do neděle se uskuteční v podkroví Uměleckého centra Univerzity Palackého, někdejším jezuitském konviktu, čtvrtý ročník knižního veletrhu LITR. Ten se specializuje na autorské a umělecké publikace a jejich prezentaci a na fenomény spojené s nízkonákladovým vydáváním knih nebo časopisů.

Prodejní akce prezentuje unikátní autorské knihy, artefakty a exkluzivní papírové produkty, které produkují malí nezávislí nakladatelé nebo samotní autoři – výtvarníci, spisovatelé, ilustrátoři či grafičtí designéři.
Zahájení knižního veletrhu je v pátek od 18 hodin v Galerii XY v Divadle na cucky, kde se uskuteční zároveň i dvě vernisáže výstav - sochaře Petra Švolby a společného projektu vídeňské umělkyně Jasmin Scheitl a opavského rodáka Matěje Franka.
O víkendu seznámí příchozí se svou produkcí v konviktu více než třicet malých nezávislých nakladatelů, výtvarníků a umělců z celé české republiky.
V programu jsou kreativní workshopy pro děti i dospělé. Návštěvníci si můžou vyzkoušet techniku horkou ražbou, zúčastnit se kurzu závodní rychlokresby, vytvořit originální potisky na textil, osvojit si rozmanité techniky kaligrafie nebo si opravit starou rozpadlou knihu.

Speciálně pro dětské návštěvníky je připravena série workshopů Mililitr. Děti se seznámí hravou formou s písmeny abecedy, vyrobí si originální knihu s vlastním příběhem nebo budou společně objevovat zábavný svět papíru. Organizátoři připomínají, že všechny workshopy jsou zpoplatněny částkou 50 Kč za osobu a hradí se v hotovosti na místě a že je na ně nutná registrace předem. Formulář pro přihlášení na workshopy najdete ZDE.

LITR nabízí i velkorysý výtvarný a hudební program. Kromě výstav v Galerii XY, je připravena například ve Vitríně Deniska instalace laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého Romany Štětiny, v Galerii Podkroví budou k vidění dvě kolektivní výstavy zaměřené na knižní tvorbu. Ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví bude vystaveno 17 vítězných knih soutěže Nejkrásnější české knihy, první veřejné vystavení vybraných autorských knih čeká bývalé studenty katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP.

Ve večerních hodinách se v konviktu postarají o hudební doprovod DJs. V pátek večer bude společně se zahajovacím večerem LITRu otevírat nové bistro & bar KONVIKT, které sídlí v přízemí a které bude hlavním festivalovým místem pro večerní programy. Při slavnostním otevření proběhne hudební produkce olomouckého uskupení Lebanon. V sobotu večer je na programu koncert brněnského dua No Fun at All in the House of Dolls.

Více informací je na stránkách LITRu ZDE nebo na  facebooku ZDE.