Výroba dalekohledu i nebeských polštářů. Táborníci se v Pevnosti poznání baví vědou

Děti se v Pevnosti poznání baví vědeckými pokusy.
Foto: Štefan Berec
Středa 17. červenec 2019, 12:00 – Text: Martina Vysloužilová

Pevnost poznání Univerzity Palackého se o prázdninách stala útočištěm táborníků, kteří si každý všední den hrají na vědce a dobrodruhy. Holky i kluci ve věku od 7 do 12 let se nebojí výzev a vrhají se do aktivit s velkým nadšením.

Jedenáctiletá Viktorka z Olomouce si vyrábí svůj první dalekohled. Pomocí kartonu a lepicí pásky vytvořila tubus, do kterého vložila dvě čočky. Po chvíli zjistila, že vidí převrácený a mírně zvětšený obraz. „Kromě dalekohledu, který si odnesu domů, jsme vyráběly vesmírnou mlhovinu a hvězdy. A to pomocí barvy, která svítí ve tmě. Těším se taky, až budu soutěžit o kuličky z polystyrenu. Z nich si pak vyrobím souhvězdí,“ prozradila dívka a dodala, že ji zajímá věda a chce se něco nového dozvědět. „A taky nechci doma jen sedět u mobilu.“

První den na táboře se děti věnují hlavně fyzice a optice. Kromě tvůrčí dílny mají vědomostní kvíz v planetáriu. „Máme tady také plastové formy z 3D tiskárny, pomocí kterých odléváme čočky ze želatiny. Děti si pak vezmou laser a zjišťují, jak čočkou prochází paprsek,“ ukazuje koordinátorka expozice Světlo a tma Anna Krčmářová.

„Eliška absolvovala tuto tábornickou super akci už počtvrté s velkým nadšením. Jde totiž o naprosto výjimečný typ příměstského tábora. Program je originální, založený opravdu na propojení základů vědy s praktickým využitím a jevy, se kterými se děti setkávají v běžném životě. Dcerka je u vytržení z chemických mini pokusů, z vědecké výtvarky, geografie, dějepisu i matematiky. Chtěla bych vzdát obdivný hold vedoucím - studentům přírodovědecké fakulty, kteří veškerou činnost s dětmi vedli na tak vysoké odborné úrovni, že mě to ohromilo,“ popsala své dojmy maminka Eva Poděbradová.

Příměstské tábory interaktivního centra jsou pro všechny zvídavé děti, které mají rády přírodu, zábavné chemické pokusy i cesty do vesmírných dálek. Formou her se podívají do světa nejrůznějších vědních oborů. Kromě fyzikálních zákonů objevují živočichy a rostliny nebo se vydávají na dobrodružnou plavbu s Ololodí a zjišťují, jak námořníci měří rychlost, geografové kreslí mapy, nebo co se ukrývá pod vodní hladinou. V historické expozici se zase ocitnou v 19. století a zažijí atmosféru opravdové manufaktury. Zjistí třeba, že v minulosti děti pracovaly a pomáhaly rodičům uživit rodinu. Vyrobí si také funkční parní stroj i ozdobný šperk.

„Letos je v několika turnusech od 8. července do 2. srpna na dvě stě dětí, z nichž některé, stejně jako Eliška, jsou na táboře poněkolikáté. Z toho máme velkou radost! Oproti loňsku máme novinku, že kromě pevnosti a areálu Korunní pevnůstky se táborníci podívají i na řeku Moravu,“ řekla hlavní koordinátorka letních táborů Romana Oborná.

Kromě táborů jsou v létě otevřeny všechny čtyři pevnostní expozice a planetárium. A to každý všední den od 9 do 17 hodin a o víkendu do 18 hodin. Navíc se ve čtvrtek 18. července koná v 16 hodin oblíbená science show. Lektoři interaktivního centra vystoupí v rámci Olomouckých kulturních prázdnin na pódiu u Terezské brány.