Yuliia Salna: „Češtinu mám moc ráda!“

Olomoucká Letní škola slovanských studí nabízí svým posluchačům i bohatý doprovodný program. Letos se studenti a studentky například vydali do Znojma. Yuliia Salna na snímku druhá zprava.
Foto: archiv LŠSS FF UP
Úterý 2. srpen 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Ke studiu si vybrala Kyjevskou národní univerzitu Tarase Ševčenka. Byla šťastná, že se češtině může věnovat právě na této vysoké škole. Pak ale přišla válka a Yuliia Salna se přesunula na Univerzitu Palackého. Strávila zde letní semestr a plánuje, že zůstane i na zimní. Své nadšení z místa, města Olomouce i Filozofické fakulty UP, i z možnosti učit se česky neskrývá ani v době prázdnin na Letní škole slovanských studií FF UP.

„Účast na této letní škole byla mou touhou od začátku studia českého jazyka na Kyjevské univerzitě. Je to totiž mimořádná příležitost učit se a komunikovat s rodilými mluvčími. Jsem nadšená. Škola splňuje všechna má očekávání,“ říká Yuliia Salna. Na Univerzitu Palackého se dostala prostřednictvím programu Erasmus+. V uplynulém semestru se českému a ukrajinskému jazyku věnovala na katedře slavistiky FF UP, zároveň stážovala ve firmě TOMA Olomouc. Díky programu Erasmus+ se bohemistice bude věnovat na UP i v následujícím semestru.

„Češtinu mám moc ráda a kamarádi mi i říkají, že jsem se v ní za těch pár měsíců olomouckého působení zlepšila,“ dodává mladá Ukrajinka. Skromně připouští obtíže v gramatice, potíže jí činí i fonetika. „Moc bych chtěla, abych česky mluvila tak dobře, že ostatní nepoznají, že jsem cizinka.“

Na Letní škole slovanských studií pořádané Filozofickou fakultou UP si zlepšuje výslovnost a věnuje se i kulturním tématům země. „Potkávám zajímavé lidi, získávám nové přátelé. Mám velké štěstí, že se můžu dobře a užitečně bavit.“

Českou republiku si Yullia velmi oblíbila, líbí se jí místní architektura, jídlo i mentalita lidí. Až jednou dostuduje, chtěla by pracovat jako překladatelka. „Moc si přeji pomoci své rodné zemi, nejen na mezinárodním poli, ale i v rozvoji její kultury.“

Letní školu slovanských studií každoročně pořádá Filozofická fakulta UP. Její šestatřicátý ročník přivítal rekordních 119 studentů z celého světa, přičemž nejpočetnější skupina je tvořena mladými lidmi z Ukrajiny. I letos však přijeli lidé z Velké Británie, Nizozemí, USA, Taiwanu, Japonska, Číny či Mexika. Společně se česky budou učit do 14. srpna. Více o letní škole ZDE.