Zimní škola nabídla zkušenosti z porodní asistence ze čtyř zemí

Z kurzu s Barbarou Kosfeld. Foto: Martin Višňa
Úterý 26. únor 2019, 10:48 – Text: Martin Višňa

Dvacítku účastnic z Česka, Belgie a Estonska přivítala zimní škola porodní asistence, jejíž první ročník připravila fakulta zdravotnických věd. Během čtyř dní porovnaly specifika péče o těhotné ve svých zemích, absolvovaly praktické lekce na simulátorech nebo kurz s uznávanou německou porodní asistentkou Barbarou Kosfeld.

Úvod zimní školy patřil srovnání péče o nastávající matky v zemích účastnic. „Asi největší diskuzi vyvolalo očkování v Belgii, kde je každá těhotná v každém těhotenství znovu přeočkována na záškrt a tetanus. To u nás ani v Estonsku není. Zaujaly také například počty epiziotomií, tedy nástřihů hráze, které se nejčastěji provádějí v Belgii, nebo porodů císařským řezem, těch je nejvíce u nás. V Estonsku mohou porodní asistentky vést celé těhotenství samy, což je u nás také možné, ale ne příliš běžné. V Belgii se musí volat lékař, i když jde všechno dobře,“ shrnul přednosta pořádajícího ústavu porodní asistence Martin Procházka.

Během praktických lekcí si účastnice vyzkoušely rodit a zvládat případné komplikace při porodu na simulátorech. Zavítaly také na Porodnicko-gynekologickou kliniku a Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a dozvěděly se o možnostech fyzioterapie v porodní asistenci.

Program vyvrcholil celodenním kurzem s Barbarou Kosfeld, která patří k největším odbornicím na porodní asistenci v Evropě. „Kurz mi dal nový náhled na tuto profesi a utvrdil mě v tom, že toto chci opravdu dělat. Zatímco někteří vyučující apelují na osobní přístup k nastávajícím matkám, paní Kosfeld naopak připomněla, že je dobré si udržovat profesní odstup, abychom dokázaly racionálně a bez emocí danou situaci rozhodnout. A mimo jiné se shodujeme v tom, že u fyziologických porodů lékař vůbec nemusí být. Porodní asistentka by matku a její tělo měla znát natolik dobře, aby byla schopná sama posoudit situaci a určit, jaká poloha a styl porodu pro ni bude nejlepší,“ uvedla jedna z účastnic, studentka FZV Denisa Tomanová.

První ročník zimní školy se podle pořadatelů povedl. „Program splnil svůj účel. Účastnice se během krátké doby sžily, diskutovaly spolu, vyměňovaly si poznatky. Chtějí přijet znovu, takže za nás naprostá spokojenost,“ dodal Martin Procházka.