Zrcadlení: výstava abstraktních maleb v recepci knihovny ve Zbrojnici

Jedno z vystavovaných děl.
Autor: Beáta Vymlátilová
Středa 18. leden 2023, 12:00 – Text: Barbora Malínek Číhalová

V prostorách recepce Ústřední knihovny ve Zbrojnici je do 13. března k vidění výstava abstraktních maleb s názvem Zrcadlení. Autorkou je studentka Univerzity Palackého Beáta Vymlátilová. Výstava vznikla ve spolupráci s univerzitním spolkem Studium Artium (StuArt).

Výstava Zrcadlení, která je do poloviny března k vidění v prostoru recepce knihovny ve Zbrojnici, prezentuje malby jednadvacetileté Beáty Vymlátilové, studentky uměnovědných studií na Filozofické fakultě UP a operního zpěvu na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Celek Zrcadlení vznikl z autorčina zájmu o moderní směry, abstraktní expresionismus, lettrismus a lyrickou abstrakci.

„Při tvorbě vystavených obrazů jsem se zabývala barvou, jejím skládáním, vzájemným ovlivňováním a tím, jak působí na naše smysly. Inspiraci k cyklu Zrcadlení jsem našla v přírodě, mořské krajině a tajemných mračnech na obloze,“ upřesňuje Beáta Vymlátilová a dodává, že její tvorba často vychází z jejího zájmu o psychologii umění a působení estetické funkce na lidské vnímání. „Ve svých malbách se snažím o vyjádření emocí skrze barvu, linii a kompozici. Snažím se, aby má díla s diváky promlouvala takříkajíc beze slov.“

Výstava bude na recepci knihovny ve Zbrojnici k vidění do pondělí 13. března. V úterý 7. března v 18:00 proběhne její dernisáž. Vznikla ve spolupráci s univerzitním spolkem Studium Artium (StuArt), který sdružuje studenty a absolventy Univerzity Palackého se zájmem o výtvarné umění a mimo jiné nabízí všem tvořícím umělcům studujícím na Univerzitě Palackého (tedy i těm, kteří zrovna nestudují umění) možnost uspořádat svou výstavu. Bližší informace o realizaci své výstavy mohou zájemci získat na e-mailu stuart@studiumartium.cz.