Absolvent UP Ondřej Kopřiva je spoluautorem scénáře nového seriálu Semestr

Amálie a Damián v seriálu Semestr.
Foto: Ondřej Horák
Úterý 1. listopad 2016, 14:09 – Text: (red)

Vysloužili si nálepku cyniků a kritiků, které je těžké ohromit. Přezdívá se jim generace Y nebo také internetová. Online studují, pracují, randí nebo se baví sledováním videí. Polovinu těch, která si mladí Češi ve věku od jednadvaceti do čtyřiatřiceti na internetu přehrají, tvoří seriály. Ode dneška si mohou pustit jeden i o sobě. Právě o nich je totiž Semestr, nová šestidílná série internetové televize Stream.cz. Spoluautorem scénáře seriálu je absolvent Univerzity Palackého Ondřej Kopřiva.

Hrdinkou seriálu je Amálie, studentka filmových věd, která žije se svou mámou, miluje Berlín a svého kluka, který tam odjíždí na půlroku studovat. Damiánovi ale módní přitažlivost německé metropole nic neříká. Svůj vztah chtějí udržovat přes internet. Jestli to bude stačit, to ukáže Semestr. Šest měsíců v šesti dílech seriálu, který se odehrává pouze na monitorech počítačů a displejích telefonů.

Právě přenesení děje výhradně do virtuálního prostředí bylo náročnou prověrkou také pro samotné tvůrce. Zatímco čas strávený na place počítali na dny, následná postprodukce jim zabrala čtvrt roku. „Nechtěli jsme rezignovat na vysokou míru autenticity ani technicky náročnou formu, při níž kamera sleduje pohyb kurzoru a jeho překlikávání mezi videohovory, textovými konverzacemi, prohlížením sociálních sítí nebo sledování videí a surfování na webu, a tím dotváří děj a částečně supluje střih. Pevně věříme, že tenhle nevšední formát, přestože nebo právě protože se vymyká tuzemské seriálové produkci, diváky osloví a bude je bavit,“ říká režisér Adam Sedlák.

Ten je spolu s Ondřejem Kopřivou spoluautorem scénáře. „Jsme kamarádi a pracovali jsme na scénáři spolu,“ doplňuje Ondřej Kopřiva, absolvent oboru Filmová věda a anglická filologie na FF UP. „Film mě vždy zajímal a jsem rád, že jsem mohl spojit jak teoretické znalosti ze studia, tak i praktickou zkušenost z psaní a natáčení. Na scénáři jsme pracovali od ledna letošního roku,“ dodává Ondřej Kopřiva. Semestr je prvním scénářem, který napsal.

Velkou výzvu pro zaznamenání věrohodné online komunikace představovalo vytvoření digitálních stop ústřední čtveřice. A nejen její. „Veškeré sociální profily hlavních i vedlejších postav seriálu bylo potřeba vytvořit s naprostou precizností, aby informace o nich dohledatelné byly dostatečně vypovídající a virtuální situace, ve kterých se ocitají, působily uvěřitelně. Založili jsme šedesát fiktivních profilů přátel, které zároveň musely vypadat reálně, což v praxi znamenalo vidět bezmála tisíc youtubových videí, projet stovku blogů, nasbírat informace o módě, trendech, ekonomii, Berlíně nebo řeckém huličském humoru. Troufám si tvrdit, že to byl vrchol našich životů na sociálních sítích,“ popisuje producent Jakub Jíra okolnosti vzniku, na něž Semestr odkazuje svým podtitulem „opravdu internetový seriál.“

V seriálu, pod kterým jsou jako producenti podepsání Jakub Jíra ze ShorePoints a Lukáš Záhoř ze Stream.cz, hrají Anna Linhartová, Jan Hofman, Eva Josefíková, Jan Cina, Eva Hayek, Jaromíra Mílová, Jan Šembera a další.