Akademický senát UP jednomyslně schválil rozpočet

Ilustrační foto: Milada Hronová
Pátek 4. květen 2018, 14:01 – Text: Milada Hronová

Senátoři Univerzity Palackého schválili rozpočet a rozdělení finančních prostředků na rok 2018. Univerzita Palackého má letos od státu na vzdělávací a výzkumnou činnost více než 2 miliardy korun. Je to zhruba o 250 milionů více než loni.

„Završili jsme tak několika měsíční proces, ve kterém se senátoři zabývali metodikou dělení i samým dělením příspěvku a dotací na Univerzitě Palackého. Poté každá z fakult univerzity jednala s ohledem na své fakultní metodiky o svých rozpočtech, aby v závěru tohoto procesu Jiří Přidal, kvestor UP, předložil Akademickému senátu UP Návrh rozpočtu UP na rok 2018. Akademický senát UP jej jednomyslně přijal,“ řekl jeho předseda Jiří Langer. Zdůraznil přitom, že zmiňovaná částka neobsahuje účelové dotace a že součástí schvalovacího procesu byl letos poprvé i střednědobý výhled financování školy.

Během květnového jednání AS UP se senátoři mimo jiné seznámili i s modelem hodnocení kvality na Univerzitě Palackého (EFQM). Hovořila o něm Hana Marešová, prorektorka pro strategické plánování a kvalitu.Senát si poslechl i prezentaci Dity Palaščákové, koordinátorky Nadačního fondu UP o jeho aktuálních aktivitách i současné kampani Daruj příležitost. Studentští senátoři otevřeli diskuzi o nastalých problémech, které se týkají častých výpadků sítě eduoroam a s tím souvisejících problémech. „Na příštím jednání senátu by měl o příčinách těchto problémů informovat Jiří Lach, prorektor pro organizaci a rozvoj,“ dodal Jiří Langer.

AS UP přijal na svém jednání i několik dokumentů. Schválil věcný záměr novely Jednacího řádu AS UP, Změnu Statutu LF UP i Změnu Jednacího řádu AS PřF UP.  Senátoři AS UP přijali i nové složení Rady pro vnitřní hodnocení.  Od 1. září budou členy tohoto grémia Renata Šínová z právnické fakulty, která vystřídá její fakultní kolegyni Olgu Pouperovou. Od stejného data vystřídá také Petra Chalupu z cyrilometodějské teologické fakulty jeho kolega Tomáš Parma.

Hlavními body příštího jednání AS UP, které se uskuteční 23. května v prostorách přírodovědecké fakulty, budou stěžejní dokumenty UP, a to Výroční zpráva o činnosti UP  a Výroční zpráva o hospodaření UP, obě za rok 2017. V souvislosti s nedávným navýšením doktorských stipendií budou senátoři také jednat o změně Stipendijního řádu, na řadu přijde mimo jiné i změna Jednacího řádu Rady pro vnitřní hodnocen a změna Jednacího řádu AS UPí.