Aliance Aurora získala finanční podporu na další čtyři roky

Logo aliance Aurora
Středa 12. červenec 2023, 13:00 – Text: (red)

Evropská komise v těchto dnech vyhlásila výsledky výzvy na podporu Iniciativy evropských univerzit (European Universities Initiative). Finanční podporu už podruhé získala také aliance Aurora. Díky tomu bude Univerzita Palackého moci spolu s partnerskými univerzitami zapojenými do aliance prohloubit dosavadní spolupráci a pokračovat ve svém poslání v oblasti transformace vysokoškolského vzdělávání.

„Postup aliance Aurora do další fáze je velkým úspěchem pro celý tým a komunitu Aurory. Jsme opravdu rádi, že můžeme nadále budovat naši ‚evropskou univerzitu‘ s osmi vynikajícími strategickými partnery. Díky členství v alianci Aurora hraje Univerzita Palackého důležitou roli ve vývoji evropského vysokého školství,“ okomentoval Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP.

Úspěch ocenila i vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu ministerstva školství Radka Wildová. „To, že Evropská komise potvrdila pokračující podporu alianci, svědčí o vysoké kvalitě a úspěšné realizaci projektu v první fázi. Přeji úspěšné pokračování vzájemné spolupráce v rámci konsorcia Aurora a věřím, že společné aktivity povedou k posílení internacionalizace vaší univerzity a zkvalitnění všech jejích činností překračující rámce aktivit konsorcia,“ uvedla v gratulaci zaslané rektoru UP Martinu Procházkovi.

Připravovanému konsorciu Aurora 2030, vedenému Islandskou univerzitou (University of Iceland), byly poskytnuty finanční prostředky na čtyřleté období. Podpořený program, který od Evropské komise obdržel 90 ze 100 hodnoticích bodů, staví na významném pokroku, dosaženém během pilotní fáze v období 2020–2023.

„Jsem potěšen, že Evropská komise udělila konsorciu Aurora 2030 čtyřletý návazný grant. Potvrzuje tak důvěru v poslání aliance Aurora, jejímž cílem je vybavit studenty dovednostmi a myšlením potřebnými k řešení společenských výzev. Tento nový grant nám umožní pokračovat v úzké spolupráci s našimi partnery v Evropě i mimo ni,“ řekl prezident aliance Aurora Jon Atli Benediktsson.

Nový program zajistí pokračování stávajících aktivit Aurory, přinese ale také nové možnosti. Podle slov institucionální koordinátorky Aurory na UP Selmy Porobić posílila olomoucká univerzita v řadě aktivit své vedoucí postavení. „Týká se to oblasti budování kapacit a zapojení komunit se zaměřením na země střední a východní Evropy a Ukrajinu, zapojení regionálních ekosystémů a zúčastněných stran, udržitelného kampusu Aurora, studentské komunity a celkové udržitelnosti aliance v období 2030+. Zajistili jsme také spoluvedení v oblasti vzdělávání pro udržitelný rozvoj, inovativní pedagogiky, akademické spolupráce, sociálního podnikání a inovací, komunikace a šíření informací a také studentských služeb,“ uvedla.

Více informací o cílech a prioritách Aurory lze najít zde. K získání podpory od Evropské komise poblahopřál Univerzitě Palackého i Dům zahraniční spolupráce. Přehled pokračujících i nově financovaných evropských univerzitních aliancí, jejichž členy jsou i české instituce, přinesl v tomto článku.

Kdo tvoří Auroru?

Konsorcium Aurora 2030 tvoří University of Iceland (UIce), Vrije Universiteit Amsterdam (VUA), University of Innsbruck (UIBK), University of Duisburg-Essen (UDE), Copenhagen Business School (CBS), Univerzita Palackého v Olomouci (UP), Universitat Rovira i Virgili (URV), Université Paris Est Creteil (UPEC) a University of Napoli Federico II (UNINA), jakož i sedm přidružených akademických a neakademických partnerů včetně University of East Anglia (UEA), South-West University „Neofit Rilski“ (SWUNR), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích (UPJSK), University of Tetova (UT), Kharkiv National University, Evropského fóra Alpbach a Informačního centra pro akademickou mobilitu a ekvivalenci (CIMEA), kteří dohromady pokrývají 13 zemí.