Astronom Leibundgut přednášel studentům o Evropské jižní observatoři

Bývalý vědecký ředitel Evropské jižní observatoře Bruno Leibundgut během úterní přednášky.
Foto: Martina Šaradínová
Středa 22. březen 2017, 11:05 – Text: Martina Šaradínová

Nejen o technickém vybavení Evropské jižní observatoře (ESO), ale například i o některých výsledcích tamních pozorování hovořil v úterý v aule přírodovědecké fakulty někdejší vědecký ředitel této významné organizace Bruno Leibundgut. Zejména v závěrečné diskuzi přišla řeč třeba i na zastoupení žen v ESO či tamní životní podmínky včetně lékařské péče. Nadšení u špičkového vědce vzbudila následná prohlídka Společné laboratoře optiky.

Švýcarský astronom, který přispěl k řadě zásadních objevů současné astronomie, přiblížil nejprve historii i technické vybavení ESO. Připomněl, že tuto vědecko-technologickou organizaci založilo v roce 1962 pět států, v současné době má už ale třikrát více členů. Cílem je umožnit evropským vědcům pozorování vesmíru z jižní polokoule, a to v co nejlepších klimatických podmínkách. Česká republika je členem ESO od roku 2007.

Po představení jednotlivých součástí observatoře prezentoval Leibundgut i některé z výsledků pozorování. „Přednáška splnila očekávání. Nakonec zvolil strategii, kdy omezil technické informace o zařízeních a zmínil některé výsledky pozorování týkající se exoplanet. Řekl bych, že tato volba byla správná. Závěrečnou diskuzi s řadou dotazů si myslím užíval,“ řekl hlavní organizátor přednášky Lukáš Richterek z katedry experimentální fyziky.

V publiku nechyběl ani Miroslav Pech ze Společné laboratoře optiky, který je spolu s kolegy zapojen do projektu CTA (Cherenkov Telescope Array) a podílí se na konstrukci teleskopu v lokalitě v blízkosti ESO. „Přednáška byla popularizační, určená pro široké publikum. Já jsem byl v ESO několikrát, ale i tak bylo dobré si vystoupení Bruna Leibundguta poslechnout,“ uvedl Pech. Pří následné prohlídce Společné laboratoře optiky, jež je společným pracovištěm Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, někdejšímu vědeckému řediteli ESO vysvětloval zapojení pracoviště do projektů CTA nebo Observatoře Pierra Augera, největší světové observatoře pro studium kosmického záření.

„Je to fantastické. Nevěděl jsem, že se tu pracuje na tak důležitých projektech. Skvělý zážitek,“ reagoval na prohlídku Leibundgut, který Olomouc navštívil poprvé.

Přednášku na přírodovědecké fakultě pořádala katedra experimentální fyziky, Společná laboratoř optiky a spolek UP Crowd. Záznam přednášky najdete zde.