Benjamin Hildenbrand prezentoval v soutěži svou doktorskou práci a získal Cenu publika

Před Francouzským institutem v Praze.
Foto:BH
Čtvrtek 27. duben 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronova

Benjamin Hildenbrand z katedry romanistiky Filozofické fakulty UP uspěl ve francouzské soutěži s názvem Ma thèse en 180 secondes (Moje disertace ve 180 sekundách). Získal Cenu publika za prezentaci své doktorské práce.

Soutěž Ma thèse en 180 secondes se pravidelně koná v mnoha zemích světa, v České republice ji pořádá Francouzský institut v Praze, Univerzita Karlova v Praze a Gallica (Sdružení vysokoškolských učitelů francouzštiny v České republice). Jejím obsahem je představit rozpracovanou nebo nedávno dokončenou doktorskou práci takovým způsobem, aby její téma pochopila široká veřejnost.

„Mám velkou radost, přestože mě cena publika neopravňuje v postupu do středoevropského finále soutěže. Zúčastnil jsem se soutěže především pro zábavu, pro mě bylo nejdůležitější doktorskou práci úspěšně obhájit,“ uvedl Benjamin Hildenbrand.

Jeho soutěžním úkolem bylo v krátkém časovém úseku odprezentovat svou disertační práci s názvem Michel Houellebecq, de l'espoir utopique au désespoir dystopique (Michel Houellebecq, od utopické naděje k dystopickému zoufalství), kterou na Univerzitě Palackého obhájil letos v lednu.

„Ve své prezentaci jsem se pokusil ukázat, jak postavy Houellebecqových děl, zejména románů, zoufale hledají štěstí. Někdy se jim dokonce zdá, že jej nalézají prostřednictvím lásky a žen. Nakonec se však veškerá naděje vždy zhroutí,“ doplnil člen katedry romanistiky FF UP.

Benjamin Hildenbrand již dříve získal například Cenu Susanny Roth pro překladatele z češtiny do čtyřiceti let. Je učitelem francouzského dějepisu a zeměpisu na česko-francouzské sekci Slovanského gymnázia, na UP vyučuje francouzštinu od roku 2011. Kromě Michela Houellebcqa a překládání ho zajímá také film, je pravidelným členem organizačního týmu festivalu Bonjour Olomouc a rád hraje pétanque.