Botanická zahrada zahájí sezónu otevřením semínkovny, k vidění budou i jarní květiny

Foto: Václav Dvořák
Úterý 21. březen 2023, 9:00 – Text: Šárka Chovancová

Burzou semínek a osiva zahájí v úterý 28. března 2023 jarní sezónu botanická zahrada přírodovědecké fakulty, která je v těchto dnech plná pestrobarevných jarních květin. Burza je součástí takzvané semínkovny, která vstupuje už do šesté sezóny. Lidé si díky tomuto projektu mohou vyměňovat semínka i zkušenosti s pěstováním rostlin.

Semínkovna je oblíbená evropská platforma, která funguje na principu knihovny. Lidé si na začátku sezóny vezmou pro svou potřebu dostupné osivo a v závěru pěstitelského roku část vlastního osiva zase vrátí. Univerzitní semínkovnu spravuje botanická zahrada, ale na jejím provozu se podílejí také absolventi přírodovědecké fakulty z neziskové organizace ČSOP Arion.

Kvůli stavebním pracím v přední části botanické zahrady bude letos na jaře semínkovna přístupná pouze po předchozí domluvě se zaměstnanci zahrady. „Důvodem je zajištění bezpečnosti při pohybu podél stavby. Proto neváhejte přijít rovnou příští týden v úterý,“ upřesnil vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Návštěva botanické zahrady se vyplatí nejen kvůli semínkům. „Zahrada bývá na konci března již velmi poutavá. Kvete v ní řada zajímavých jarních geofytů, což jsou rostliny, jejichž oddenky, hlízy nebo cibule přečkávají zimu pod zemí. K vidění budou sněženky, ladoňky, puškinie, křivatce, dymnivky či zapalice,“ láká k návštěvě Václav Dvořák.

Burza semínek se koná v úterý 28. března od 16:00 do 17:30, vstup je zdarma. Zajištěno bude také drobné občerstvení. Bližší informace jsou k dispozici na FB profilu botanické zahrady.