Dnes v ČT: Člověk akademický zblízka

Česká televize uvede dokument o profesoru Jařabovi.
Repro: Žurnál Online
Úterý 11. červen 2019, 8:00 – Text: (red)

Vášnivý milovník džezu, přítel Allena Ginsberga a především univerzitní profesor, na jehož přednášky se tradičně stávaly fronty. To je Josef Jařab. Osobitý portrét jedné z nejvýraznějších osobností české společenské i politické scény s názvem Homo academicus natočil režisér a vedoucí Audiovizuální produkce UP Martin Müller, koprodukovala jej Česká televize, Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové. Dnes večer ho uvede ČT2.

Amerikanista, literární historik, překladatel, pedagog a první svobodně zvolený rektor po roce 1989 znamenal mnoho nejen pro akademickou půdu.

„To nemyslíte vážně, soudruzi. Já myslel, že musím napsat habilitační spis, abych se stal docentem. A on stačí rozvod?“ řekl Josef Jařab na doporučení, aby se rozvedl se svou ženou, která 21. srpen 1968 otevřeně označila za okupaci. S humorem sobě vlastním se dnes dvaaosmdesátiletý profesor v dokumentu ohlíží za svým bohatým osobním, akademickým i veřejným životem, který nabyl zejména po sametové revoluci na obrátkách. Vybudoval z Univerzity Palackého prestižní a moderní školu, hostoval na Harvardu, překládal a psal odborné publikace, ve spolupráci se světovými spisovateli organizoval řadu kulturních akcí, působil jako senátor, a to hned za dva volební obvody a mnoho dalšího.

„Má první vzpomínka na profesora Jařaba spadá do doby, kdy jsem zdaleka netušila, že budu producentkou. Jako studentka filozofické fakulty jsem se asi tak v roce 1985 ocitla na promítání filmu Sofiina volba, kterou pan profesor pro studenty pořádal. Bylo to v aule pro zhruba 300 lidí, asi 50 nás sedělo na zemi kolem televizoru s uhlopříčkou 50 centimetrů a dívali jsme se na projekci z VHSky. Já, jako studentka kulturologie a ne anglistiky, jsem v té době rozuměla anglicky každé páté slovo. Ale i tak to pro mě byl nezapomenutelný zážitek, který přesně vystihuje, kdo je Josef Jařab a jakou atmosféru na univerzitě vytvářel,“ zavzpomínala Kateřina Ondřejková.

Portrét dotvářejí vzpomínky řady významných osobností, přátel, kolegů a rodiny. To vše v kontextu společenských přeměn našeho státu. Autentické fotografie i archivní záběry, které coby koproducent snímku poskytla České televize, vykreslují Josefa Jařaba jako nepřehlédnutelného hybatele věcí: ač na něj mířil revolver, vyjednával o odchodu sovětských vojsk z Olomouce, byl prvním pedagogem, který podpořil studentskou stávku v roce 1989, udělil čestný doktorát Václavu Havlovi nebo organizoval literární večery s Allenem Ginsbergem.

Dokument Homo academicus – Josef Jařab uvede Česká televize v úterý 11. června ve 20:50 na ČT2, v repríze na stejném programu 12. června v 17:15.

O filmu podrobně psal Žurnál Online při jeho letošní premiéře na festivalu Academia Film Olomouc. Text si můžete přečíst ZDE.