Doly i hory. Studenti opět připravili expedici pro dobrodruhy s postižením

Grafika: organizátoři Expedice PřesBar
Pátek 2. červen 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Vrcholí přípravy na další Expedici PřesBar, kterou studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury UP připravují pro účastníky se zdravotním postižením či znevýhodněním. Již brzy se společně vydají do Slovinska na cestu, na níž budou zdolávat překážky v terénu i vlastních hlavách. Zavítají při tom do bývalých dolů i do hor.

„Mottem a hlavním motivem naší expedice je Ze dna na vrchol. Jednak je to symbolické pro handicapované účastníky, kteří zažili v životě nějaké dno, nějakou těžkost, ale zvládají všechny překážky a dostávají se k pomyslnému vrcholu, a jednak i naše dobrodružství začne pod zemí a zakončit ho chceme na vrcholu hory,“ uvedla za organizátory Alena Krejčí.

Úvodní podzemní část účastníci absolvují v areálu bývalých dolů u městečka Mežica, čekají je tu projížďky důlních chodeb na horských kolech či plavby zatopenými jeskyněmi a dalšími prostory na kajacích. Poté se výprava přesune Drávskou stezkou k Triglavskému národnímu parku, kde studenti naplánovali několik cyklovýletů, zdolávání ferrat či lezení na skalách. Vrcholem pobytu v Julských Alpách bude výstup na vrch Vršič, na tamní horské chatě výprava stráví jednu noc.

„Pro výšlap jsme vybrali sice podstatně přístupnější vrchol, než je třeba Sněžka, se kterou si museli přes kořeny a kameny poradit naši předchůdci na dřívější expedici, ale také se nadřeme. Důležité pro nás bylo, abychom příliš nepoškodili pomůcky. Během expedice také chceme plnit různé úkoly a výzvy, které budou sledovat nějaký příběh a ten bude právě na Vršiči ukončen,“ přiblížila studentka navazujících aplikovaných pohybových aktivit na FTK s tím, že pak se již účastníci budou, s krátkou zastávkou v Rakousku, vracet domů.

Za připravenými aktivitami a zážitky se se čtrnáctkou studentů pod supervizí jejich vyučujících vydá sedm osob s postižením, mezi nimi dva na vozíku, tři s postižením zraku, jeden s mentálním postižením a jeden se schizofrenií.

„Jako vedoucí skautského oddílu už jsem zvyklá, že občas něco nedopadne podle plánu, tedy to mě až tak překvapit nemůže. Výzvou ale pro mě osobně bude komunikace se všemi účastníky, udržení dobré nálady v partě a zajištění, abychom fungovali a užili si expedici jako kolektiv,“ dodala Alena Krejčí ke zhruba týdenní cestě, na kterou nevšední výprava vyrazí v sobotu 10. června. Návrat je v plánu v neděli 18. června.

Expedice PřesBar je jako vzdělávací projekt součástí studijního plánu navazujícího magisterského studia na FTK, které se zaměřuje na pohybové aktivity osob s postižením. Cílem expedice je mimo jiné ukázat, že handicap nemusí být ve sportovním vyžití a v cestě za zážitky překážkou. Studenti v rolích pořadatelů si zároveň vyzkoušejí, jak se taková akce pro osoby s postižením připravuje, její realizací získají cenné zkušenosti, které mohou využít ve svém budoucím povolání. Letošní expedice je již jedenáctá, na kterou studenti s handicapovanými vyrážejí. V minulosti například navštívili německy mluvící země, Norsko nebo francouzskou Korsiku, nevynechali ani Slovensko a v době postupně se uvolňujících možností během epidemie covidu-19 i Českou republiku.