Fyzikální chemik Aleš Panáček získal Cenu předsedkyně GA ČR

Aleš Panáček při přebírání Ceny předsedkyně Grantové agentury ČR.
Zdroj: GA ČR
Úterý 2. říjen 2018, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Nejen publikaci v Nature Nanotechnologii, ale nově i prestižní Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR (GA ČR) vynesl fyzikálnímu chemikovi Aleši Panáčkovi z katedry fyzikální chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů výzkum zaměřený na obnovení účinku antibiotik vůči rezistentním bakteriím pomocí nanočástic stříbra. Spolu s ním převzali 26. září ocenění další čtyři řešitelé nejlepších projektů základního výzkumu. Laureáti byli vybráni z celkem 782 projektů ukončených v minulém roce.

Olomoucký vědec získal cenu za mimořádné výsledky při řešení grantového projektu s názvem Studium překonání bakteriální rezistence kombinací antibiotik s nanočásticemi a sloučeninami stříbra metodami in vitro, in vivo a in silico.

„Je to velké ocenění nejen mé práce, ale i práce mých kolegů z Přírodovědecké a Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Pro mě je to známka toho, že děláme svoji práce dobře a naše úsilí má smysl, což potvrzují mimo jiné vynikající výsledky našeho výzkumu. Současně je to ale i velký závazek. Když dostanete takové ocenění, tak nestačí v bádání pokračovat na stejné úrovni, ale musíte se snažit být ještě lepší a posouvat se dál,“ uvedl Panáček.

Podle něj zásadní roli sehrála skutečnost, že výsledky výzkumu publikoval na konci loňského roku časopis Nature Nanotechnology. Vědci z RCPTM, lékařské fakulty a Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum v něm popsali nejen unikátní obranný mechanismus bakterií vůči nanočásticím stříbra, ale i způsob, jak mu zamezit pomocí extraktu z granátového jablka. To může hrát velmi významnou roli při řešení globální antibiotické krize.

„Mechanismus překonání rezistence jsme jednoznačně potvrdili metodami in vitro, tedy v laboratorních podmínkách. Teď je na řadě výzkum a ověření tohoto efektu v in vivo experimentech - tedy aplikovat nanočástice stříbra s antibiotiky v léčbě systémové infekce vyvolané rezistentními bakteriemi u pokusných zvířat. V tomto směru nás ale ještě hodně práce čeká a při troše štěstí by mohl být náš výzkum podpořen již třetím grantovým projektem GA ČR, který jsme podali letos na jaře. Je to další logický krok, který musíme udělat. Tedy ověřit, že námi zjištěné mechanismy fungují i v tak komplexním a složitém biologickém systému, jakým je živý organismus,“ doplnil Panáček.

Biologickým účinkům nanostříbra se věnuje již od svého doktorského studia, tedy zhruba 16 let. V roce 2006 byl jedním z autorů přelomového článku v Journal of Physical Chemistry B, v němž olomoučtí vědci detailně popsali účinnost nanočástic stříbra vůči široké škále bakterií včetně vysoce rezistentních kmenů. Ve výzkumu antimikrobiálních vlastností nanočástic stříbra a překonání bakteriální rezistence pokračoval i v následujících letech za podpory dvou projektů udělených GA ČR, které byly grantovou agenturou hodnoceny jako vynikající.

Cena předsedkyně GA ČR se uděluje již od roku 2003, dosud bylo rozdáno celkem 64 ocenění.