Jedinečná kniha z Univerzity Palackého shrnuje zkušenosti s terapií ruky

Foto: Jakub Čermák
Čtvrtek 6. květen 2021, 10:00 – Text: Martin Višňa

Přehled moderních postupů vyšetření a léčby pacientů s postižením funkcí ruky přináší nová kniha, která pod záštitou České společnosti terapie ruky České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Fakulty zdravotnických věd UP právě vychází u Vydavatelství UP. Do tohoto mimořádného počinu v oblasti rehabilitační medicíny, ergoterapie a fyzioterapie přispělo svými zkušenostmi patnáct lékařů a terapeutů z celé České republiky.

Odborná publikace s jednoduchým názvem Terapie ruky je určena zejména těm odborníkům, jejichž vzájemná spolupráce je nezbytnou podmínkou úspěšné léčby pacientů s poraněním či onemocněním horních končetin. Využijí ji tak ergoterapeuti, fyzioterapeuti a lékaři, kteří se zabývají problematikou ruky z hlediska své profese, tedy traumatologové, neurologové, revmatologové nebo například ortopedi. Přínosná ale jistě bude i pro studenty oborů ergoterapie, fyzioterapie nebo všeobecné lékařství.

„Ruce jsou velmi složitý výkonný orgán, bez něhož nelze realizovat řadu důležitých lidských činností. Jejich poranění či onemocnění okamžitě ovlivní kvalitu našeho života. Proto jejich léčbě věnujeme zvláštní pozornost. Terapie musí být komplexní a vyžaduje úzkou spolupráci řady profesí. Z těchto důvodů vznikla Česká společnost terapeutů ruky sdružující odborníky, kteří se ruce z medicínského nebo terapeutického hlediska dlouhodobě věnují,“ uvedla hlavní autorka Jana Vyskotová z Ústavu klinické rehabilitace FZV UP.

„Ačkoliv již k tématu terapie ruky vyšlo několik knih, jednalo se vždy o výseky, o jednotlivá témata. Vycházely články, ale cítili jsme stále větší potřebu propojit tyto jednotlivosti do celku, který by dával smysl. Konečným impulzem byla výzva chirurgů ruky, kteří ve své specializované knize vyzvali k tomu, aby byla terapii ruky věnována zvláštní pozornost. Nakonec tak vznikla tato kniha patnácti spoluautorů, kde se jednotlivá témata propojila. Pomohlo nám to uspořádat si myšlenky, vysvětlit a sjednotit naše postupy na základě našich zkušeností,“ dodala fyzioterapeutka.

Kromě ní se na knize podíleli například Kateřina Macháčková, která pracuje jako metodik pro rehabilitaci, vědu a výzkum v Rehabilitačním ústavu Hrabyně, ergoterapeutka Ivana Krejčí z Fakultní nemocnice Ostrava, primářka Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou Alena Schmoranzová, primář Centra léčebné rehabilitace prostějovské nemocnice a přednosta Ústavu klinické rehabilitace FZV UP Petr Konečný nebo Peter Olšák působící na Lékařské fakultě UP a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Čtenáři v publikaci naleznou řadu kazuistik, doporučení, rad, grafů, bohatý doprovodný obrazový materiál a samozřejmě také odkazy na další odborné zdroje. „Práce na knize byla náročná, trvala dva roky. Každé kapitole jsme věnovali náležitou pozornost, diskusi, text jsme brousili, aby byl srozumitelný a vyjadřoval přesně názory a zkušenosti autorů. Dbali jsme na krásnou češtinu a doufáme, že se nám to podařilo. Velmi nám v tom pomáhali redaktoři Vydavatelství UP Barbora Vodičková a Jiří Slavík, kteří odvedli poctivou práci. Knize rovněž prospěly nápady redaktorky Ivany Perůtkové. K textu přispěla řada ‚neviditelných‘ podporovatelů, kteří nám poskytli fotky a své zkušenosti. Všem velmi děkujeme,“ doplnila Jana Vyskotová.

Spolupráci s autory pochválil i ředitel Vydavatelství UP Aleš Prstek. „Publikace Terapie ruky je modelovým příkladem, jak by měla vypadat spolupráce vydavatele a autorů. O knize jsme věděli s ročním předstihem a měli jsme možnost zasáhnout do přípravy finálního rukopisu. Ten byl u Terapie ruky perfektně připraven,“ uvedl s tím, že věří, že vydaný náklad bude brzy rozebrán.

Kniha, kterou recenzenti označili za mimořádný počin a vítané obohacení v oboru rehabilitační a fyzikální medicíny a fyzioterapie, je dostupná nejen na e-shopu a ve Skriptárně – prodejně Vydavatelství UP ve Zbrojnici, ale také u stálých partnerů, jako jsou knihkupectví Academia v Praze a Brně, knihkupectví Karolinum v Praze nebo Univerzitní knihkupectví Ostrava. „Plánujeme knihu poslat do společné expozice českých vydavatelství na Frankfurtský knižní veletrh. Publikace má potenciál najít zahraničního nakladatele, který by ji vydal v angličtině, němčině či polštině,“ dodal ředitel Vydavatelství UP.