Katedra geografie přírodovědecké fakulty se zapojuje do Dnů geografie

Petr Šimáček a David Fiedor, foto: Šárka Chovancová
Středa 14. listopad 2018, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Cestovatelskou přednáškou Izrael obdivovaný a zatracovaný a projekcí filmu Nedotčený ráj: Rusko začaly celorepublikové Dny geografie, které potrvají do 23. listopadu. Během dvou týdnů se uskuteční nejrůznější akce, které mají upozornit na zajímavosti a krásy naší planety. Program je rozmanitý a připravují ho především univerzitní centra, kde se geografie studuje jako vědecký obor. V Olomouci Dny geografie pořádá katedra geografie přírodovědecké fakulty.

„V Izraeli jsme byli s kolegou v létě. Je to stát, který má velmi pestrou a bohatou historii, určitě stojí za to ho navštívit. Přednáška byla zaměřena na různá zajímavá zákoutí této země a představení tamní Beit Berl College, se kterou máme navázány dobré vztahy," řekl Petr Šimáček z katedry geografie, který společně s Davidem Fiedorem přednášku připravil.

Dny geografie budou dnes odpoledne pokračovat přednáškou na téma Development Challenges: The Anthropology od Development, která bude přenášena do Itálie na univerzitu v Pavii. „Dále bych chtěl všechny pozvat na přednášky Řízení města - úkol pro geografa či Brazílie - dva měsíce v tropech. Zapojit se můžete také do týmové šifrovací hry v ulicích Olomouce nebo se zúčastnit setkání učitelů zeměpisu se studenty učitelství," uvedl Martin Jurek z pořádající katedry geografie. Přehled akcí najdete zde.

V České republice tradici Dnů geografie založila Přírodovědecká fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zatímco v roce 2006 se jednalo pouze o třídenní akci, postupně se rozrostla na týdenní s názvem Týden geografie. Od roku 2015 se Hlavní výbor České geografické společnosti usnesl, že bude tato akce pojmenována Dny geografie a bude probíhat ve třetím a čtvrtém listopadovém týdnu.