Listopadový Žurnál UP: Univerzita a všechny barvy světa

Foto: Jakub Čermák
Úterý 14. listopad 2023, 10:00 – Text: Ivana Pustějovská

O světě univerzitním, o životě daleko za hranicemi našeho kampusu i o cestě ke zklidnění vlastní mysli, o tom všem je nejnovější magazín Žurnál UP. Přináší mj. portrét předsedkyně AS UP Ireny Smolové, rozhovor s prorektorem Michalem Malackou, příběh Elišky Vodákové z FTK, kterou podpořil Nadační fond UP, nebo zkušenost z buddhistického chrámu Dominika Voráče z PdF.

Z titulní stránky magazínu se na čtenáře usmívá nová předsedkyně Akademického senátu UP a geografka Irena Smolová z PřF. Pokud vás zajímá, jak její život ovlivnila Antarktida, nalistujte si rubriku Portrét. Úvodním tématem listopadového čísla Žurnálu UP jsou dvě výstavy ve Vlastivědném muzeu Olomouc, které se univerzitě věnují a jsou velmi výraznou připomínkou letošního roku oslav. Pokud jste jejich návštěvu ještě nestihli, máte nejvyšší čas. Nebudete litovat.

Na fotografiích se ohlédneme i za vysíláním České televize, které přivedlo při natáčení Dobrého rána na parkány naše studenty, akademiky i absolventy. Usměvavý Jiří Pavlica v družném hovoru s rektorem Martinem Procházkou, i to bylo k vidění v přímém přenosu z naší univerzity

O našem místě ve světě i o naší věčné české nespokojenosti se pak bavíme v rozhovoru Michalem Malackou, prorektorem UP pro strategii a vnější vztahy. Řeč je také o tom, zda jsme jako stát připraveni čelit i různým antisystémovým hnutím. „Domnívám se, že by vzdělanostní společnost měla mít jakousi reflexi ve spirále dějin. Měli bychom si uvědomit, že všechno, co teď zažíváme, už tady bylo. Jen se nestříhaly občanky, ale používaly se jiné formy. Už jsme měli římské impérium, které se rozpadlo na stejném schématu, na stejné sociální a ekonomické platformě, kterou teď prožíváme. Možná bychom se měli zastavit a zamyslet, zda z hlediska této kulturněhistorické zkušenosti nejedeme opět z kopce dolů tak rychle, že už to nestihneme zabrzdit,“ zamýšlí se Michal Malacka.

Dominika Voráče mnozí znají z jeho vystupování na Akademickém senátu UP, jehož je členem, nebo z pedagogické fakulty, kde absolvuje doktorské studium. My nabízíme ale jiný pohled. „Kamenná postel, polštář ze dřeva, jídlo dvakrát denně, vždy v osm třicet rýžová kaše a ve dvanáct třicet rýže a tofu. Náplň dne: meditace,“ tak popisuje své zážitky z thajského buddhistického chrámu v rubrice Zkušenost.

V nadsázce řečeno: když má někdo příjmení Vodáková, nemá na vybranou, čemu se bude věnovat. Přečtěte si, co to je vodní terapie a proč se jí studentka FTK Eliška Vodáková, kterou podpořil i Nadační fond UP, věnuje.

V Žurnálu UP toho ale samozřejmě najdete mnohem, mnohem víc: vědu, výzkum, úspěchy, zajímavosti z univerzitního dění atd. Takže si buď vezměte papírové vydání, které najdete mj. na fakultách či v UPointu, nebo si prolistujte elektronickou verzi našeho univerzitního časopisu.

Pěkné čtení přeje redakce.