Majálesu vládne nová královna Erika

Královna majálesu Erika Stárková.
Fotogalerie: M. Hronová, M. Višňa, I. Pustějovská
Úterý 7. květen 2019, 13:39 – Text: Ivana Pustějovská

Majáles už má královnu. Ve 13 hodin se jí stala herečka a zpěvačka Erika Stárková. Na nádvoří Zbrojnice ji korunovala herečka a někdejší majálesová královna Ivana Plíhalová. „Mým největším přáním je, aby každý šel cestu srdce a duše,“ popřála studentům královna Erika.

Novou královnu přišlo na pódium přivítat hned několik hostů. Jako první to byl fotograf Jindřich Štreit, který v minulosti také nosil majálesovou korunu. Studentům popřál hodně lásky a svobody. „Královně přeju, aby vládla rukou pevnou a spravedlivou,“ řekl Štreit. Kromě něho pozdravili studenty a jejich královnu i emeritní rektor Josef Jařab, rektor Jaroslav Miller, předseda Akademického senátu UP Jiří Langer, hejtman Ladislav Okleštěk a olomoucký primátor Miroslav Žbánek. „Předávám vám vládu nad městem,“ oznámil z pódia studentům první muž města.

Královna po korunovaci vyrazila v čele průvodu do centra Olomouce. Letošní Olomoucký majáles UP, který odstartoval už včera, se nese v duchu popkultury. Dějištěm dnešního programu, který potrvá až do noci, bude především Zbrojnice a Konvikt.

Před Zbrojnicí na Biskupském náměstí stojí stánky, kde se prezentují studentské a neziskové organizace, v parčíku jsou ukázky různých outdoorových aktivit a chill out zóna. Na nádvoří pak bude velkolepý hudební program, ve kterém v 16 hodin vystoupí i královna majálesu Erika Stárková se svou kapelou. „Máme rhythm and blues a soulový repertoár. Vše to jsou coververze známých zpěvaček. Nejspíš dojde například na Erykah Badu, Andreyu Trianu či Arethu Franklin. Moc se na to s kapelou těšíme,“ prozradila herečka v exkluzivním rozhovoru pro Olomoucký majáles UP.

Odpověděla i na otázku, co chce vzkázat studentům: „Žijte svůj život, život vaší duše. Řiďte se srdcem a intuicí. Nebojte se být tím, kým doopravdy jste, bez ohledu na to, co si o vás pomyslí druzí, protože ti si vždy o vás budou myslet nějaké špatnosti. Nepoužívejte až příliš často mobil, ztratíte se v moři. V reálném životě zahoďte kompasy a buzoly a jděte žít teď a tady, pusťte se životu. Furt nepřemýšlejte, která cesta je ta správná nebo není. Mozek je někdy víc nepřítel než přítel. Cestujte a nasávejte svět. Poznávejte odlišné kultury a učte se novému. Cestování a poznávání je ta největší škola života. A když budete v úzkých, vyhněte se alkoholu a drogám, jděte do lesa a opřete se o Matku Zemi a pozorujte přírodu. Když se nebudete bát otevřít, pomůže vám,“ věří Erika Stárková. Celý rozhovor Tomáše Krejčiříka si můžete přečíst ZDE.

Kdo si z koncertu bude chtít odskočit k jinému uměleckému žánru, neměl by vynechat výstavu fotosoutěže na majálesové téma „Popkultura kolem nás“, jejíž vernisáž je v 16:10 v Knihovně UP. Odborná porota vybrala ze zaslaných sérií studentů celkem čtrnáct snímků od čtyř autorů. Fotografie byly pořízeny nejen v Olomouci, ale také v Londýně, Amsterodamu, Berlíně, Praze či Příboru. Výstava potrvá do půlky června.

No a kdo by se chtěl v majálesovém dni i poučit, může třeba večer vyrazit do kina Metropol, kde se koná ve spolupráci s coworkingovým centrem Vault 42 FuckUP Night. Známé osobnosti budou publiku vyprávět o tom, co se jim nepovedlo a že i neúspěch může vést k úspěchu.

Podrobný majálesový program najdete ZDE.