Máte svůj oblíbený kousek oblečení z druhé ruky? Pošlete fotku a vyhrajte

S nápadem přišli studenti právnické fakulty, předmětu Environmentální právní klinika, který učí Veronika Tomoszková. Každý má na sobě alespoň jeden kousek oblečení z druhé ruky.
Foto: Eva Hrudníková
Středa 9. listopad 2022, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Akcí nazvanou Móda s příběhem se Univerzita Palackého zapojí do celosvětové iniciativy Student Law Clinic Global Day of Action for Climate Justice. Týden od pondělí 14. listopadu bude na univerzitě patřit oblečení a módním doplňkům z druhé ruky. S nápadem přišli studenti právnické fakulty předmětu Environmentální právní klinika.

Student Law Clinic Global Day of Action for Climate Justice pořádá Právnická fakulta Univerzity v Yorku ve Velké Británii od roku 2019. V rámci iniciativy se u příležitosti Mezinárodního dne studentů, který připadá na 17. listopadu, spojí právní kliniky vyučované na univerzitách po celém světě, aby svými aktivitami společně zvýšily povědomí o dopadech klimatické změny. Letošní ročník má podtitul Fast Fashion.

„Chtěli jsme přispět nějakou praktickou aktivitou, která by umožnila studentům i zaměstnancům univerzity zapojit se aktivně a dát najevo, že oblečení a módní doplňky z druhé ruky mají své kouzlo. Každou sezonu se ukazuje, jak se různé styly a střihy vracejí do módy a že v kabátu po mamince nebo v klobouku po dědovi můžete vypadat a cítit se skvěle,“ přiblížila nápad studentů předmětu Environmentální právní klinika jeho vyučující Veronika Tomoszková.

Myšlenku studentů práv od počátku podpořila univerzita v rámci udržitelnosti. „K nakupování v ‚sekáčích‘ se snažíme podporovat zaměstnance i studenty dlouhodobě, společně se spolkem Udržitelný Palacký také pravidelně organizujeme swap clothes. Já sama mám ve skříni již mnoho kousků z druhé ruky a také se pyšním krásnou košilí po mamince, kterou máme již desítky let,“ uvedla Zuzana Huňková, koordinátorka pro udržitelnost.

Módní fotosoutěž

Akce Móda s příběhem má vybízet k nošení oblečení z druhé ruky. Spojena bude s fotosoutěží, která potrvá od 14. do 18. listopadu. „Budeme rádi, pokud se studenti a zaměstnanci vyfotí ve svém oblíbeném oblečení, které mají ve skříni po někom, nebo se starším módním doplňkem, který nosí. Fotku pak opatří kratičkým příběhem, popiskou o původu módního kousku nebo o vztahu k němu a pošlu organizátorům. Na konci soutěže vybereme nejvtipnější fotku a snímek s nejzajímavější popiskou. Oceníme také autora, autory fotky, na které bude nejvíce kousků z druhé ruky,“ vysvětlila Veronika Tomoszková s tím, že fotky mají autoři posílat na e-mail komunikace.pf@upol.cz, který spravuje oddělení komunikace a vnějších vztahů PF UP. Zasláním soutěžící souhlasí se zveřejněním fotografie včetně popisky na univerzitních sociálních sítích. Zuzana Huňková upřesnila, že na vítěze čekají poukázky do UPointu na odběr libovolného zboží.

V rámci soutěže vyroste v předsálí auly právnické fakulty fotokoutek s univerzitní stěnou, kde se mohou soutěžící fotit. Snímky ale mohou být pořízeny kdekoli, ideálně v univerzitním prostředí.

Studenti předmětu Environmentální právní klinika, aby namotivovali kolegy, již první snímky nafotili. „Tmavě modrý rolák byl skvělý úlovek ze second handu. Je z vlny a kašmíru, v zimě opravdu zahřeje. Kalhoty mi věnovala máma, která je nosila před dvaceti lety,“ napsala například ke své fotografii Zuzana Kašparová, studentka programu Právo a právní věda.

Přispívají od roku 2019

Právnická fakulta se prostřednictvím svého Centra pro klinické právní vzdělávání, dnes katedry právních klinik a rozvoje profesních dovedností, připojila k příslibu přispívat aktivitami svých právních klinik ke klimatické spravedlnosti (Climate Justice Pledge) už v roce 2019 na konferenci Evropské sítě právních klinik (European Network of Clinical Legal Education) v Bratislavě.

Právní kliniky jsou unikátním výukovým konceptem, ve kterém mají studenti příležitost učit se právo na reálných případech a přispívat tím ke zvýšení dostupnosti bezplatné právní pomoci nebo se stát součástí řešení různých společenských problémů, včetně dopadů klimatické změny. Právní kliniky mají na PF UP svou tradici od roku 1996, kdy zde byla založena první klientská právní klinika ve střední Evropě. Z existujících klinik je veřejnosti nejznámější Studentská právní poradna.

Móda s příběhem | 14.–18. listopadu

Fotosoutěž po studenty a zaměstnance UP

- vyfoťte se v kousku oblečení nebo s doplňkem z druhé ruky (sám, nebo ve skupině)
- fotku opatřete krátkou popiskou a svým jménem