Muzeum umění můžete navštívit díky lektorům i v době uzavřených expozic

Do muzea virtuálně.
Foto: MUO
Neděle 15. listopad 2020, 8:00 – Text: (kas)

V čase, kdy do výstavních sálů nemohou vstoupit návštěvníci, navazují lektoři Muzea umění Olomouc na své online aktivity z jarních a letních měsíců. Díky osvědčené spolupráci s kolegy z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP si například budou moci zájemci vytvořit malé muzeum přímo ve svém pokoji.

„Náměty ve formě přitažlivě graficky připravených pracovních listů budeme souběžně publikovat na webu Muzea umění a internetové stránce Bez názvu. Nedatováno, která vznikla jako metodická podpora výtvarných, muzejních a galerijních pedagogů a také všech zájemců o výtvarnou tvorbu s dětmi a mládeží,“ říká Marek Šobáň, vedoucí edukačního oddělení MUO.

Na stránce www.nedatovano.cz je nově záložka nazvaná Muzeum z pokoje. Právě její vznik lektoři podnítili, protože bude představovat edukační aktivity vycházející z výtvarných děl obsažených především ve stálých expozicích Muzea umění. „Na stručné informace o exponátech navážou jednoduché návody na domácí tvorbu dětí a dospělých,“ uvádí autor scénáře prvního pracovního listu Marek Šobáň. „Pokud se zájemci do práce zapojí, mohou si vytvořit malé muzeum přímo ve svém pokoji. A zároveň také, z pohodlí vlastního pokoje, naše muzeum alespoň symbolicky navštíví,“ objasňuje název projektu Šobáň. Grafickou úpravu zveřejňovaných materiálů si vzala opět pod patronát ilustrátorka a animátorka Pavla Baštanová. Zájemci najdou novinky na stránkách www.nedatovano.cz a www.muo.cz každé pondělí. Zážitek ze setkání s uměleckými díly mohou lidé umocnit prostřednictvím virtuálních prohlídek stálých expozic Ke slávě a chvále II. a Století relativity.

Během listopadu a prosince muzeum také zveřejní dvě výtvarné videolekce z oblíbeného cyklu Edu na drátě od lektorky Terezie Čermákové. Na první klip s názvem Krajina barev se mohou děti těšit již 16. listopadu.

Kromě toho chystají Terezie Čermáková a David Hrbek online edukační program k aktuální výstavě O městě, krajině, umění | Olomouc 1919–1989, který bude od prosince dostupný na speciálním facebookovém profilu. Nabídne zajímavé příběhy města Olomouce, uměleckou inspiraci i řadu tvůrčích výzev.