Na bezdomovectví upozorní Noc venku

Ilustrační foto: Milada Hronová
Čtvrtek 24. listopad 2016, 7:15 – Text: Milada Hronová

Podpořit lidi bez domova se každoročně snaží charitativní akce Noc venku. Koná se právě dnes v Letním kině Olomouc. A kromě možnosti přespat pod širým nebem nabídne příchozím i bohatý kulturní program.

Už počtvrté se Filozofická fakulta Univerzity Palackého zapojuje do Noci venku, jejímž cílem je seznámit veřejnost s problematikou bezdomovectví.

„Pobyt venku, v chladné podzimní noci, může přiblížit, jaký je běžný život lidí na ulici – bez tepla, bez bezpečného zázemí. Není tedy náhodou, že se akce vždy koná ve druhé polovině listopadu, kdy venkovní teploty klesají. Začíná totiž nejtěžší období pro ty, kteří na ulici žijí,“ řekla Eva Klimentová z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie filozofické fakulty.

I dnešní Noc venku nabídne bohatý doprovodný program. „Organizátoři jej zahájí kolem 17. hodiny. První vystoupení opět obstará improvizační tým O.Li.V.Y. V hlavním programu pak nabídneme koncerty KYÓFÚ a JANANAS.  Pomáhá nám i Armáda České republiky, z jejíž kuchyně ochutnají příchozí gulášovou polévku a horký čaj,“ doplnila Eva Klimentová.

Během Noci venku se lidé budou moci zapojit i do výtvarné dílny. „Například si můžou namalovat textilní tašku nebo napsat tematickou pohlednici těm, kteří jim na Noci venku chybí. Pracovníci Charity Olomouc připravili během večera přednášku o bezdomovectví, jejíž součástí bude i terénní vycházka,“ dodala andragožka. Hlavní program večera ukončí promítání filmu pro ty, kteří se rozhodnou pod širým nebem přespat. Ti, kteří to dokážou, obdrží ráno za svou odvahu a solidaritu s potřebnými speciální certifikát.

Noc venku je nízkorozpočtová, její organizaci bezplatně zabezpečují dobrovolníci, ostatní nezbytné výdaje jsou hrazeny z podpory FF UP, města Olomouc, sociální firmy SocioFactor a dalších dárců. Vstupným na akci jsou trvanlivé potraviny, instantní polévky, konzervy, cukr, čaj či hygienické potřeby v hodnotě 50 korun, které i letos budou symbolicky ukládány do popelnic. Vybrané potraviny pak poslouží v terénních programech a nízkoprahovém denním centru pro osoby bez domova Charity Olomouc.

Noc venku organizuje Filozofická fakulta Univerzity Palackého ve spolupráci s Charitou Olomouc a sociální firmou SocioFactor. Více ZDE.