Na mezinárodním rozhlasovém festivalu zvítězili dva absolventi UP

Dominik Mačas a Jan Hanák zvítězili na Prix Bohemia Radio
Foto: Petr Bilík
Čtvrtek 6. říjen 2016, 10:53 – Text: (red)

Vyhlášením cen včera skončil třídenní Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, který se poprvé ve své historii konal v Olomouci. Partnerem přehlídky byla vedle města i Univerzita Palackého, kde se převážná část festivalového programu odehrávala. Úspěšní byli na festivalu hned dva absolventi UP, Dominik Mačas a Jan Hanák, kteří získali první cenu v kategorii dokument.

Na závěrečném večeru Prix Bohemia Radio v Arcibiskupském paláci převzali ocenění výherci kategorie drama a dokument. Prvenství získala Zuza Ferencová za své rozhlasové drama Problém (Vyskočit z kůže). Hned dvě první ceny byly uděleny v kategorii dokument, které si získali Jan Hanák za dokument Diptych a Dominik Mačas za Dobyvatele ztracené krásy z cyklu Dobrá vůle.

„Porota se rozhodla udělit dvě první místa, a to dílům rozlišného charakteru. U prvního z nich ocenila především společensky vytěsňované téma umírání a smrti, zachycené pomocí sevřeného dialogu autora a umírajícího, který přerůstá ve filosofický traktát o životě a smrti. Dalšímu vítěznému dokumentu naopak podle porotců dominovala precizní zvuková kompozice, díky které se autorovi podařilo situačně vykreslit portrét hrabalovského pábitele bez zvýrazňování sebe jako tvůrce,“ vysvětlila své rozhodnutí odborná jury.

Jan Hanák je římskokatolický kněz, publicista a dokumentarista. Je knězem brněnské diecéze a absolventem CMTF UP. Je také národním kaplanem hnutí Víra a Světlo, tedy komunity osob s mentálním hendikepem, jejich rodičů a přátel. Druhý z vítězů v dokumentární kategorii, Dominik Mačas, je absolventem FF UP a pracuje v Českém rozhlase jako slovesný dramaturg. Působí v Plzni.

„Letošní ročník Prix Bohemia Radio nabídl nesmírně kvalitní příspěvky v obou soutěžních kategoriích. Ukázal rozmanitost rozhlasové tvorby a přinesl bohatý doprovodný program. Těší mě, že festival zaujal veřejnost a navštívily ho stovky posluchačů rozhlasu, studentů i odborníků. Příští ročník uspořádá Český rozhlas rovněž v Olomouci a již nyní mohu oznámit, že třetí soutěžní kategorií, navíc mezinárodní, bude reportáž,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Tři významné osobnosti, které spojily svou profesní kariéru s rozhlasem, převzaly speciální ocenění. Do rozhlasové Síně slávy uvedl generální ředitel Čro rozhlasového autora a publicistu Josefa Veselého a skladatele a textaře Jana Spáleného, jehož jméno je také úzce spjato s Českým rozhlasem.

Cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře převzal herec Viktor Preiss za roli Václava Talicha ve hře „Má protentokrát obsazená vlast“.