Na Poděbradech budou závodit dračí lodě. Přidejte se

Foto: Žurnál Online
Pátek 20. květen 2022, 15:00 – Text: Ivana Pustějovská

Festival dračích lodí se na počátku června uskuteční na přírodním koupališti Poděbrady u Olomouce. Připravuje ho pro zájemce z univerzity na 9. června Konfuciův institut a už nyní je možné se registrovat a získat týmová trička.

Odpoledne plné sportu a zábavy, tak to bude podle programu vypadat na oblíbeném výletním místě Olomoučanů. Program na pevnině nabízí lukostřelbu, kaligrafii, čínskou malbu, Tai Chi a další aktivity. Spoluorganizátorem doprovodných akcí je Akademik sport centrum UP. V rámci konceptu Udržitelné univerzity navíc účastníci mohou získat nápoj zdarma. Stačí jen na Poděbrady dojít, doběhnout nebo dojet na kole.

Hlavní program bude samozřejmě na vodě. Základem je vytvoření posádky pro dračí lodě, které půjčí Moravian Dragons. Jak připomínají organizátoři, tým může být složený z různých pracovišť univerzity, může jít o zaměstnance i o studenty. Posádka se skládá z kapitána, bubeníka a sedmi nebo devíti členů. „Dračí závod získal velkou oblibu i v Česku a my doufáme, že si jej s námi letos užijete společně. I když nemáte zkušenost s tímto sportem, obavy jsou zbytečné. Budete mít možnost si všechno vyzkoušet, tréninkové jízdy pak vyvrcholí závodem,“ připomíná Johana Gáborová z Konfuciova institutu.

Pokud se tedy rozhodnete vyzkoušet si své schopnosti, nezapomeňte, že uzávěrka registrace je 3. června. Pokud toužíte po týmových tričkách, která můžete mít zdarma, pak se musíte registrovat už do 26. května.

Více informací najdete zde.

Festival dračích lodí je již více než 2000 let stará čínská tradice. Legenda vypráví o vysoce postaveném úředníku jménem Qu Yuan, který působil na dvoře království Chu. Nejenže byl velmi chytrý, miloval svou zemi a dával králi skvělé rady, zároveň se mezi lidmi těšil velké oblibě. Ostatní úředníci na něj začali žárlit a rozhodli se ho před králem pomlouvat. Panovník jim uvěřil a Qu Yuana vyhnal ze země. Bez jeho rad ale království brzy padlo do rukou nepřátel. Jakmile se Qu Yuan dověděl tuto zprávu, ranila jej natolik, že se rozhodl utopit v řece. Lidé ho začali hledat na dlouhých lodích, na kterých bubnovali, aby zaplašili dravé ryby. Qu Yuana nenašli. Aby jeho duše nehladověla, házeli do řeky rýžové knedlíčky. Od těch dob Číňané každoročně pátý den pátého čínského měsíce vyplouvají na řeku na dračích lodích, aby si připomněli jeho smrt.

Zdroj: Konfuciův institut