Na univerzitě se natáčí parodie na kriminálky

Z natáčení na LF UP.
Foto: Martin Višňa
Pátek 19. červenec 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Univerzita Palackého se opět objeví ve filmu. Tentokrát posloužily jako kulisy pro děj snímku režiséra Miloslava Šmídmajera Případ mrtvého nebožtíka. Štáb natáčel na filozofické fakultě v Křížkovského ulici, na Konviktu nebo na Teoretických ústavech lékařské fakulty.

Budova filozofické fakulty Křížkovského 10 se pro účely natáčení změnila v sídlo policejního prezidia, což hlásal i nápis nad hlavním vstupem. Shodou okolností to bylo v době konání promocí absolventů. „Zkuste si pak navigovat příbuzenstvo, aby došlo k filozofické fakultě, když na místě fakulty stojí prezidium,“ reagovala se „smajlíkem“ na univerzitním Facebooku na filmovou úpravu Kateřina Kalová.

V Uměleckém centru UP se natáčelo například v Divadelním sále nebo v Galerii Podkroví. Na lékařské fakultě pak filmaři zavítali na pitevnu a v prostorách Centra telemedicíny, simulátorů a praktických dovedností si nechali vybavit nemocniční pokoj.

„Tento film točíme téměř celý v Olomouci. Máme tu na jednom místě vše, co potřebujeme. Je tu příjemně, jsou tu milí lidé, vše je relativně blízko, nezasekneme se někde v dopravní zácpě, potřebná povolení jsme dostali i na poslední chvíli a s úsměvem. Už jednou jsme tu natáčeli, takže jsem se sem rád vrátil,“ uvedl režisér Miloslav Šmídmajer s dodatkem, že Olomouc je pro filmaře poklad, protože tu je zázemí jak pro současné, tak historické snímky.

Případ mrtvého nebožtíka bude parodií na kriminální filmy a seriály, kterých je v současnosti na televizních obrazovkách jako hub po dešti. „V záplavě kriminálních příběhů bude ten náš působit doslova blahodárně. Je potřeba se všem těm hrdinům pořádně vysmát…“ stojí v anotaci na stránkách produkční společnosti Bio Illusion. Ve snímku se objeví David Novotný, Hana Vágnerová, Martin Myšička nebo Lukáš Příkazký. Premiéra je plánována na začátek příštího roku.

Univerzitu Palackého, potažmo Olomouc si filmaři v posledních letech poměrně oblíbili. Natáčely se tu například snímky podle předloh Michala Sýkory z filozofické fakulty Případ pro exorcistu, Modré stíny nebo Živé terče, štáb filmu Kvarteto Miroslava Krobota dokonce našel zázemí v sídle Audiovizuální produkce UP na Zbrojnici. Interaktivní muzeum Pevnost poznání se zase na televizních obrazovkách objevilo jako dějiště pořadu Úžasný svět vědy.