Nizozemští studenti přijeli na výměnný pobyt na přírodovědeckou fakultu

Na Přírodu přjelo na výměnný pobyt 20 nizozemských studentů.
Foto: Martina Šaradínová
středa 25. říjen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Město Olomouc, univerzitní prostředí a především přírodovědeckou fakultu a její výzkumné směry poznávají od úterý studenti z Hanze University of Applied Science z Groningenu. Na Hané budou do čtvrtku, v červnu se naopak vydají na cestu do Nizozemského království olomoučtí studenti oborů Biochemie a Biotechnologie a genové inženýrství.

Nizozemští studenti se zaměřují především na biomedicínský výzkum, chemie, biologii a bioinformatiku. V úterý navštívili nejprve Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, kde prezentovali vlastní vědecké práce vzniklé v rámci školních projektů. Čeští studenti je naopak seznámili s výsledky svých bakalářských či diplomových prací.

S prezentací vystoupila i studentka čtvrtého ročníku biochemie Anita Vašíčková. „Bakalářku jsem sice obhajovala loni, takže mám s prezentací zkušenosti. Ale tentokrát musím mluvit anglicky, takže je to složitější. Jsem ale ráda, že se mohu poznat s novými lidmi a také bych se chtěla podívat do Nizozemska. Zajímá mě tamní vzdělávací systém, údajně velmi odlišný od toho našeho, i jejich vědecká práce,“ doplnila studentka.

Spolupráce mezi oběma školami trvá déle než deset let. Letos poprvé se do ní zapojila Petra Hloušková, doktorandka z katedry biochemie. „Cílem setkání je navázat nové kontakty a motivovat studenty k účasti na stážích v rámci projektu Erasmus,“ uvedla Hloušková. Například loni v Olomouci absolvovala díky Erasmu pětiměsíční stáž Femke Korstra, která v Groningenu studuje biomedicínský výzkum. Přiměl ji k tomu právě výměnný pobyt, který v Olomouci dva roky před tím absolvovala.  

Studenti z Groningenu navštívili v úterý také Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a katedru analytické chemie. Ve středu mají na programu prohlídku Ústavu molekulární a translační medicíny a Pevnosti poznání. Součástí programu je i prohlídka Olomouce.