Nová mapa univerzity nabízí vyhledávání kateder i panoramatické snímky

Repro: Žurnál UP
Neděle 27. září 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Kde najdu rektorát univerzity? Jak vypadá sportovní hala? A která zastávka městské hromadné dopravy jí je nejblíže? To jsou otázky, se kterými hravě poradí mapa univerzitních budov na adrese mapy.upol.cz, která prošla kompletní modernizací a aktualizací. Nabízí jednoduché ovládání i otevírací dobu Pevnosti poznání nebo UPointu.

Původní verze mapy vznikla zhruba před šesti lety, od té doby notně technicky i obsahově zestárla. „I když stále plnila svůj účel, z pohledu uživatele nebylo její ovládání komfortní, především na mobilních zařízeních, ze kterých většina uživatelů přichází. Při aktualizaci jsme se tedy zaměřili primárně na takzvanou uživatelskou přístupnost, aby bylo ovládání jednoduché a bezproblémové jak na mobilních zařízeních, tak monitoru a celkově aby mapa odpovídala dnešním technologiím a možnostem. V neposlední řadě aby byla i po vizuální stránce atraktivní,“ vysvětlil Rostislav Nétek z katedry geoinformatiky přírodovědecké fakulty.

Nejen technologické změny ale přepracovaná mapa přináší. Aktualizovány byly obsahové popisky i fotografie všech budov, u většiny objektů je k dispozici 360° panoramatický snímek. U vybraných míst, jako je UPoint, Botanická zahrada PřF nebo Pevnost poznání, je dostupná i jejich otevírací doba.

Zásadní novinkou je seznam kateder a dalších pracovišť na konkrétních adresách. „Vedle základních informací, jako je příslušnost k fakultě či kontaktní údaje, obsahuje popisek každé budovy i seznam pracovišť, které se v ní nacházejí. Tento vztah je dostupný i přes vyhledávací formulář, kterému jsme věnovali hodně úsilí. Nový student neznalý Olomouce nebo rodiče jedoucí na promoci tak zcela jednoduše najdou danou katedru i příslušnou budovu. Jako drobnost lze zmínit také přímý odkaz na portál IDOS u zastávek MHD,“ upozornil Rostislav Nétek.

Mapu pod jeho vedením vytvořili studenti geoinformatiky: Filip Fryčák se postaral o design, Jan Zapletal programoval a obsahovou stránku měl na starosti Michal Kupka. Fotografie jednotlivých míst dodal Vojtěch Duda z oddělení komunikace UP.

Mapa budov Univerzity Palackého je k dispozici na mapy.upol.cz.

Zpět