Olomouc hostí rozhlasový festival Prix Bohemia Radio

Hana Maciuchová je čestnou prezidentkou festivalu.
Foto: Prix Bohemia Radio
Neděle 18. březen 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Zítra začíná v Olomouci 34. ročník Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Pořadatelem soutěžní přehlídky, která potrvá do čtvrtka, je Český rozhlas a festival podporuje i Univerzita Palackého. Rozhlasoví tvůrci soutěží ve třech kategoriích – dokument, drama a reportáž, která je kategorií mezinárodní.

Program festivalu nabídne návštěvníkům během čtyř dnů poslechy rozhlasových pořadů, debaty s autory, workshopy, koncerty i divadelní představení. Zázemí přehlídce, jejíž čestnou prezidentkou je herečka Hana Maciuchová, již tradičně poskytuje Umělecké centrum UP.

Poslechy pořadů začínají v pondělí dopoledne, slavnostní zahájení festivalu je pak v 19.30 hodin v Moravské filharmonii, kde bude koncert rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Během večera, který bude moderovat Jitka Novotná, vystoupí Monika Bagárová, Celeste Buckingham, Martin Chodúr a Robo Opatovský.

Do soutěže Prix Bohemia Radio letos přihlásili rozhlasoví tvůrci 87 prací. Nejvíce je zastoupena kategorie rozhlasového dokumentu, kde porota vyslechne 41 prací, rozhlasových dramat bude soutěžit 17. V mezinárodní kategorii, kterou je letos reportáž, soupeří 22 českých a sedm zahraničních příspěvků. V každé soutěžní kategorii budou uděleny tři hlavní ceny Prix Bohemia Radio, o kterých rozhodnou tři mezinárodní poroty. Hodnotit bude i nezávislá studentská porota, která rozhodne o držiteli Cen studentů ze všech soutěžních pořadů nebo reportáží bez ohledu na předvýběr odborné poroty.

Rozhlas bude během příštího týdne vidět a slyšet na mnoha místech a v mnoha podobách. V Divadle Na cucky se například představí v úterý od 18 hodin pražský soubor Tygr v tísni s představením Ticho, nahrává se!, což je autorská inscenace o složité situaci rozhlasových žurnalistů v době Protektorátu. Koho zajímá, jak se pracuje zahraničním reportérům, určitě se dočká odpovědi na večerní besedě v Českém rozhlase Olomouc, jejímž hostem bude vedle generálního ředitele René Zavorala Marie Woodhamsová, dlouholetá zpravodajka v Rakousku.

Nejmenším posluchačům je zase určen středeční program Rádia Junior v Pevnosti poznání, kde se dozvědí, jak se dělá rádio. Ve stejný den zve Rádio Wave své příznivce do Jazz Tibet Clubu, kde bude od 20 hodin vystoupení kapel Pris a Dukla. Jeden z dílků festivalového programu bude i na netradičním místě, a to v Palmovém skleníku na Výstavišti Flora. Lektor Lubomír Holzer tam ve čtvrtek odpoledne zasvětí příchozí do muzikoterapie.

Festival vyvrcholí ve čtvrtek vyhlášením vítězů na slavnostním večeru v Arcibiskupském paláci, kde bude také uvedena další osobnost do rozhlasové Síně slávy.

Podrobný program a více informací o přehlídce Prix Bohemia Radio najdete ZDE.