Olomouc plná filmové animace, to je přehlídka PAF. Letos online i ve městě

K PAFu patří i instalace ve veřejném prostoru. Jedna z nich bude i ve výloze Muzea umění Olomouc.
Foto z loňského ročníku: Monika Abrhámová, PAF
Sobota 28. listopad 2020, 8:00 – Text: (red)

Čtyřdenní online festival spojený s uměleckými instalacemi ve veřejném prostoru v Olomouci, taková je letošní podoba mezinárodní Přehlídky filmové animace a současného umění (PAF). Začíná už ve čtvrtek 3. prosince a potrvá až do neděle.

PAF Olomouc se koná každoročně první prosincový víkend a jeho program obvykle ovládne velkou část města. Bývají projekce, koncerty, instalace, debaty. Letošek je vzhledem k pandemické situaci výjimečný, a tak se i organizátoři PAFu museli přesunout především do virtuálního prostoru.

„V rámci příprav se snažíme pracovat s online a streamovacími platformami jako s prostorem pro tvůrčí experimenty. Pro náš festival se přesunem významné části programu na internet otevírá jedna z nejzajímavějších kapitol, které jsme za téměř dvě dekády konání PAFu zažili. Ač je fyzický prostor nenahraditelný, tak letošní zkušenost, kdy nakonec zůstáváme jen v ulicích Olomouce a zejména v mnoha vrstvách internetu, se určitě pozitivně propíše i do dalších let,“ vysvětlil koncepci letošního ročníku programový ředitel Martin Mazanec.

PAF až do domu: online program PAF Olomouc

Program akce, která má v tomto roce podtitul Domino, je obsáhlý. Organizátoři zařadili například vystoupení dvorního skladatele německé umělkyně Anne Imhof, Billa Johna Bultheela, který odehraje živě streamovanou performanci v Kapli Božího Těla v Uměleckém centru UP, online performanci připravuje ambient-popový projekt Relax Kevin, živě streamované bude také vystoupení britského producenta LOL K, kterému aktuálně vychází nahrávka u vydavatelství Halcyon Veil.

Divadelní soubor D'epog připravuje ve spolupráci s multimediálním umělcem Martinem Blažíčkem nový projekt kombinující aspekty manipulovaného pohyblivého obrazu a divadelní performance, několik performancí a vstupů chystá Televize Estráda – kolektiv loutkového divadla adaptovaného pro generaci Z.

Německá kurátorka Suza Husse, která ve své praxi vychází z queer, feministických a dekolonizačních vztahů k tělu a ekologii, chystá projekt pro sbírkový skleník Výstaviště Flora Olomouc. Výrazným bodem programu by měla být americká umělkyně Marisa Olson, která se v minulosti představila mimo jiné v prestižním Whitney Museum of American Art nebo pařížském Centre Pompidou.

Snímek In the Air Tonight, inspirovaný stejnojmennou písní Phila Collinse, představí americký umělec a filmař Andrew Norman Wilson. V průběhu festivalu bude také možné zhlédnout desítku finalistů soutěže českého pohyblivého obrazu Jiné vize CZ 2020, jejímiž kurátory jsou v letošním roce Lumír Nykl a Tina Poliačková.

Umění v srdci města: výtvarné instalace ve veřejném prostoru

Podstatná část programu se odehraje také přímo v Olomouci formou instalací a výstav ve veřejném prostoru. Pořadatelé zvou mimo jiné na výstavu tvůrce digitálních mutantů Jesseho Kandy. Ten se na PAF vrací po dvou letech a připravuje výstavní projekt pro rozměrnou plochu v místech plánované stavby Středoevropského fóra. Zakladatelka platformy Institut úzkosti Barbora Kleinhamplová chystá výstavu pro pouliční galerii Vitrína Deniska a švédský digitální umělec Jacob Broms Engblom pak v rámci PAFu připravuje hned dvě výstavy – pro obrazovky 9:16pm ve výlohách Muzea umění Olomouc a v online galerii spořičů obrazovek (ScreenSaverGallery). Na pomezí online a reálného světa se v rámci PAFu bude pohybovat v Itálii usazená slovenská umělkyně Natália Trejbalová, která chystá několikahodinový segment pro online stream a výstavu v Galerii XY.

V letošním roce se také uskuteční zahraniční mutace festivalu – PAF London a PAF New York. Kromě festivalů se kurátorská platforma PAF věnuje pořádání koncertů, výstav a projekcí, ale také publikační a distribuční činnosti (Edice PAF, PAF Aport). V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

PAF Olomouc 2020: Domino, 3.–6. 12. 2020

Účinkující

Marwa Arsanios, Billy J. Bultheel, Alexander Campaz, Pavlína Fichta Čierna, Julie Daňhelová, D'epog, Ateliér Duchů, Suza Husse, Jacob Broms Engblom, Televize Estráda, Kristýna Fingerlandová, Jakub Gawlowski, LOL K, Jesse Kanda, Relax Kevin, Barbora Kleinhamplová, Jurij Meden, Lumír Nykl, Nýbrž, Marisa Olson, Martina Pachmanová, Ana Peraica, Tina Poliačková, Francesco Urbano Ragazzi, Ina Röder Sissoko, Matěj Sláma, Slowmotiondancer, Ssaliva, Matěj Strnad, Roman Štětina, Natália Trejbalová, Andrew Norman Wilson, Anna Zemánková, Anna Zett.

www.pifpaf.cz