Na dvě stě padesát účastníků, dvanáct tematických sekcí, odborné příspěvky ve čtyřech jazycích, dvě speciální události, výročí dvou fakultních časopisů, otevření jednoho centra, bezmála sedm set vypitých káv. Taková byla v číslech mezinárodní konference Olomoucké právnické dny. Její 18. ročník pořádala právnická fakulta ve dnech 22. a 23. května.
„Jsem rád, že si naše konference drží vysoký odborný standard a mezinárodní rozměr. Přeji nám všem, aby konference byla přínosná z pohledu odborného i neformálního. Užijte si Olomouc. Budeme rádi, pokud se tu bude cítit jako doma a budete se na naši fakultu vracet,“ zahájil konferenci Václav Stehlík, děkan fakulty.
Úvodní plenární sekce, kterou moderoval Ondrej Hamuľák, proděkan pro vědu a výzkum, měla podtitul Sociální sítě a právní stát. „Naše fakulta se stále intenzivněji zabývá otázkami interakce práva a moderních technologií. Důkazem je například vznik nového fakultního pracoviště Institutu pro právo a pokročilé technologie nebo zahájení výuky v novém doktorském programu Právo a digitální technologie. Tématu se na fakultě věnujeme jak v juniorním, tak v seniorním výzkumu,“ vysvětlil Ondrej Hamuľák s tím, že pro volbu zaměření plenární sekce byla důležitá i aktuálnost. Připomněl například aféru loňských voleb v Rumunsku, které byly zrušeny na základě podezření z manipulací na sociální síti TikTok.
Pozvání do plenární sekce přijali tři experti z praxe. Tomáš Foldyna z Nejvyššího státního zastupitelství hovořil mimo jiné o anonymitě na sociálních sítích, polarizaci společnosti, svobodě slova nebo o algoritmech a jejich vlivu na obsah. Daniela Havlíková z Evropské komise představila Nařízení o digitálních službách, jehož hlavním cílem je zajistit bezpečnější a spravedlivější online prostředí pro uživatele, regulovat online zprostředkovatele a platformy a chránit základní práva. Na ni navázal Marek Vrbík, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu, který se dotkl možné regulace na úrovni státu a zdůraznil potřebu zatím chybějící české zákonné opory.
Závěr plenární sekce patřil připomenutí výročí dvou fakultních časopisů. Periodikum International and Comparative Law Review vychází pětadvacet let. Časopis European Studies – The Review of European Law, Economics and Politics, který vydává fakulta ve spolupráci s nakladatelstvím Wolters Kluwer, nedávno oslavil deset let od svého vzniku. „Oba časopisy vycházejí v angličtině a mají renomé jak u nás, tak v zahraničí. Jsou indexované v mezinárodní databázi Scopus. Máme tedy být na co hrdí. Děkuji šéfredaktorům, Ondreji Hamuľákovi a Naděždě Šiškové, za jejich práci. Časopisům přeji, aby se jim dál dařilo a stoupaly v mezinárodních žebříčcích,“ řekl děkan Václav Stehlík.
Speciální události
Druhá část konference tradičně patřila jednáním v odborných sekcích, těch bylo tentokrát dvanáct, a organizátorům se do nich podařilo vměstnat 122 příspěvků. Nejobsazenějšími sekcemi byly Veřejné finance v kontextu legislativních změn; Aktuální otázky správního trestání; Es muß sein! Aneb dědické právo jako nevyhnutelná součást práva; Pracovní právo mezi rigiditou a flexibilitou: Trendy a výzvy 21. století nebo Ochrana slabší strany.
V rámci sekce Primární a sekundární školství – aktuální otázky veřejné správy a vzdělávání fakulta slavnostně otevřela své Centrum pro vzdělávání a inovace ve veřejné správě, a to za účasti zástupců ministerstva vnitra. „Olomouckou právnickou fakultu považujeme za lídra v oblasti správního práva. Na spolupráci s centrem se velmi těšíme,“ řekl Miroslav Veselý z ministerstva vnitra.
Letošní konference Olomoucké právnické dny byla výjimečná také zařazením dvou speciálních událostí. Mezinárodní kulatý stůl Ukrainian Legislative Reforms and European Labour and Social Standards: The Context of Ukrainian EU Integration se konal hybridní formou ve spolupráci s Národní univerzitou Tarase Ševčenka v Kyjevě a za podpory Rady Evropy. Odborníci se v rámci něj zaměřili na reformu pracovního a sociálního práva na Ukrajině. Jednalo se o závěrečnou událost v rámci projektu (MSCA4Ukraine PF no. 1233330 „The Approximation of Ukrainian Social and Labour Legislation to EU Law“), který na fakultě realizuje Alla Fedorova a Ondrej Hamuľák. Kulatého stolu se účastnilo více než čtyřicet expertů ze čtyř zemí. Druhá speciální událost – Občan mezi online a offline světem: Ústavní právo jednotlivce na volbu formy komunikace – přinesla například debatu o vhodnosti zakotvení ústavního práva platit v hotovosti. Odborný seminář připravila a moderovala doktorandka Sandra Konečná.
Konferenci Olomoucké právnické dny pořádá PF UP pravidelně, jednou ročně vždy na jaře, již od roku 2006, původně pod názvem Monseho právnické dny. V roce 2020 se konference kvůli covidu-19 uskutečnila ve velmi okleštěné podobě, o rok později ji pandemie zrušila úplně. Program 18. ročníku konference a další podrobnosti jsou dostupné na webu fakulty.
Letošní ročník přispěl k budování odpovědné a udržitelné Univerzity Palackého. Užitím elektronické formy programu se ušetřilo na 27 kilogramů papíru.