Olomoučtí sportovci měli na univerziádě k medailím blízko

Dominik Záleský (uprostřed) při finále běhu na 100 metrů.
Foto: Svatopluk Horák, ČAUS
Pondělí 15. červenec 2019, 14:55 – Text: Martin Višňa

Sedmkrát stanuli na stupních vítězů reprezentanti České republiky na Letní světové univerziádě, kterou hostila v uplynulých dnech italská Neapol. Mezi závodníky v českých barvách přitom nechyběli ani sportovci z Univerzity Palackého a minimálně dvěma z nich utekla medaile v konkurenci studentů z celého světa jen o pověstný chlup.

Skvělý výkon předvedla judistka Renata Zachová, která na podzim zahájí studium na fakultě tělesné kultury a která patří k největším nadějím současného českého juda žen. Ve své váhové kategorii skončila na univerziádním turnaji na pátém místě. „Ten den se mi zápasilo moc dobře, už od rána jsem cítila, že by to mohlo jít. Chtěla jsem se dostat do bojů o medaile, to jsem splnila, ale když už se o tu medaili perete, tak ji prostě chcete,“ uvedla judistka, která se podobně velké akce účastnila poprvé.

„Hodně se mi líbilo, že jsme na zápasiště nastupovali na vyvýšenou žíněnku jako na olympiádě, to byl vážně skvělý pocit. Atmosféra tam byla super. A přiletěl za námi i náš trenér Jiří Štěpán, jsem ráda, že jsme tam mohli být spolu,“ dodala budoucí studentka tělesné výchovy a sportu.

Hned dvakrát pak skončil na dohled medailovým příčkám sprinter Dominik Záleský. V obou případech obsadil šesté místo, jednou individuálně v běhu na 100 metrů s časem 10,45 sekundy, podruhé jako člen štafety 4x 100 metrů. „S výsledkem jsem velmi spokojen. Před odjezdem jsem doufal, že bych se mohl dostat do finále, a to se mi nakonec podařilo. A dvakrát šesté místo je v takové konkurenci opravdu skvělé. Takže vše vyšlo podle představ,“ řekl student rekreologie, který si univerziádní pobyt v Itálii užil i mimo stadion, když stihl i výlet do Pompejí.

Univerzita Palackého byla na univerziádě zastoupena i dalšími sportovci, do soutěží se zapojil mimo jiné lukostřelec Michal Hlahůlek z fakulty zdravotnických věd nebo trojice basketbalistů Adam Goga (PřF), Marek Sehnal a František Váňa (oba FTK). Lidé spojení s olomouckou univerzitou byli také součástí realizačního týmu české výpravy: vedoucí studijního oddělení FTK Svatopluk Horák jako člen výkonného výboru České asociace univerzitního sportu (ČAUS), která akademickou reprezentaci ČR zajišťuje, proděkanka FTK Iva Dostálová jako masérka nebo Hana Majarová, absolventka FTK, jako trenérka lukostřelců.

Letní světové univerziády, která se konala ve dnech 3. až 13. července v italské Neapoli, se zúčastnilo na osm tisíc sportovců ze 130 zemí. V osmnácti sportech se bojovalo o 250 sad medailí. Čeští reprezentanti, jichž bylo 124, získali celkem sedm zlatých kovů – dvě zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile.