Organizátoři majálesu lákají na street art i koncert na střeše

Duo Malalata zahraje na střeše přírodovědecké fakulty.
Foto: Malalata
Pátek 25. září 2020, 14:00 – Text: (red)

Olomoucký majáles UP museli organizátoři letos zrušit hned dvakrát – v květnovém i náhradním zářijovém termínu. Přesto se v úterý 29. září uskuteční několik menších akcí pod hlavičkou tradičního studentského svátku. Novou podobu získá Lomená galerie naproti Muzeu umění, ve Wurmově ulici proběhne bleší trh a vintage market a dojde i na netradiční hudební stream ze střechy přírodovědecké fakulty.

„Bohužel letošní rok není nakloněn mnoha věcem a příprava kulturních akcí se stala doslova adrenalinovou záležitostí. Přesto se nechceme vzdávat úplně, navíc v roce desátého výročí akce. V plánu tak máme i fotografickou výstavu mapující deset let Olomouckého majálesu UP nebo netradiční sestřih reportáží ze všech ročníků,“ dodal Ondřej Martínek, který za akcí stojí od roku 2010. Postupně by měly vzniknout také videomedailonky studentských organizací a univerzitních jednotek. Desítky jich totiž na majálesu každoročně představují svou činnost veřejnosti i dvaceti tisícům studentů. Při příležitosti výročí akce vznikl také speciální playlist na Spotify zahrnující přes devadesát interpretů z osmi zemí světa, kteří na majálesu v minulých letech vystoupili. Ten je volně k poslechu na novém webu majálesu.

V úterý 29. září nakonec proběhnou hned tři majálesové akce. První z nich je streetartová exhibice v Lomené galerii naproti Muzeu umění Olomouc. Díky Street Art Festivalu a umělci Davidovi Strauzzovi, který je známý svými nezaměnitelnými portréty, dostane průchod u Panny Marie Sněžné opět nový kabát. Od 14 do 18 hodin se mohou kolemjdoucí těšit i na DJs a chill out zónu Zaparkuj. Ve stejnou dobu, jen o pár stovek metrů dál, proběhne ve vnitrobloku domu číslo 11 ve Wurmově ulici bleší trh, vintage market a swap v jednom. „To vše díky Charitě Olomouc a Skautskému institutu za podpory právě majálesu. Na návštěvníky bude čekat i dobré jídlo a pití, včetně fair trade kávy připravené klienty sociálně terapeutické dílny pro lidi s duševním onemocněním, nebo výrobky z charitní prodejny Dobrodruhá,“ doplnil Martínek.

Třetí akcí pak může kdokoli sledovat doma na monitoru. Na oficiálním YouTube kanálu Univerzity Palackého bude od 18 hodin k vidění hodinový stream vystoupení slovenského Djs dua Malalata, které se specializuje na balkan beats, gypsy music, reggae a world music. Malalata svou show roztančili festivaly Colours of Ostrava, Pohoda či Grape a vystoupili na jednom pódiu s esy jako Parov Stelar nebo Goran Bregović. „Bez zajímavosti není ani místo, odkud budeme vysílat. Malalata zahrají na terase přírodovědecké fakulty. Svou soukromou majálesovou party si tak na kolejích nebo doma bude moci udělat každý, navíc s netradičním výhledem na Olomouc při západu slunce,“ upřesnil Martínek.

Jubilejní 10. ročník Olomouckého majálesu UP proběhne v náhradním termínu 10. a 11. května 2021. Svou účast na něm již potvrdili Prago Union nebo Berenika Kohoutová. Akci pořádá Univerzita Palackého za podpory Olomouckého kraje a statutárního města Olomouc.

Více na www.majalesolomouc.cz.

Zpět