Pomoc k bezpečnějšímu digitálnímu prostředí nabízí monografie z katedry psychologie

Repro: Žurnál Online
Středa 3. duben 2024, 9:30 – Text: Milada Křížková Hronová

Průvodcem pro akademiky, výzkumníky i pro odborníky působící ve vzdělávací, klinické, poradenské či psychoterapeutické praxi, kteří se zabývají problematikou online závislostí, může být nová monografie s názvem Užívání internetu, sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: Teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence. Má jednoduché a jasné cíle: přispět k pochopení široké oblasti závislostí a pomoci přiblížit se bezpečnějšímu a zdravějšímu digitálnímu prostředí.

Do medicínského slovníku vstoupil termín závislost na internetu v polovině 90. let 20. století. Od té doby roste počet vědeckých prací, které se zabývají jak nadměrným a závislostním užíváním internetu, tak i těch, které se věnují dílčím oblastem daného tématu. Důkladný a komplexní pohled na danou problematiku nově nabídly odborné veřejnosti Jaroslava Suchá, Eva Aigelová, Helena Pipová, Miroslav Charvát, Martin Dolejš a studentky Nikol Václavková a Terezie Babilonová z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, když vydali monografii s názvem Užívání internetu, sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: Teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence.

Zajímavá publikace, která doposud českému trhu chyběla, je aktuálním shrnutím rozsáhlé problematiky z oblasti kyberprostoru. Předkládá ucelený rámec od definice základních pojmů přes teoretická východiska, diagnostiku a administraci metod až po specifické strategie prevence a intervence. S důrazem na multidisciplinární přístup vyzdvihuje význam časné intervence, specializovaného vzdělávání odborníků a potřebu individualizované péče. Představuje nejen teoretický základ pro studium nezdravého užívání u vybraných technologií, ale i praktické návody pro odborníky, rodiče a všechny, kteří se s oblastí problémového užívání digitálních technologií setkávají. Významně tím přispívá k rozvoji efektivních preventivních a intervenčních programů v této oblasti.

„Naším cílem bylo na základě nejnovějších poznatků poskytnout teoretické ukotvení, definovat základní pojmy, informovat o hlavních charakteristikách jednotlivých fenoménů a představit psychodiagnostické metody pro screeningové zhodnocení této problematiky. Mým osobním přáním je, aby monografie přispěla k pochopení široké oblasti závislostí a mohla tak pomoci přiblížit se bezpečnějšímu a zdravějšímu digitálnímu prostředí,“ uvedla za autorský kolektiv Jaroslava Suchá z katedry psychologie FF UP.

V jednotlivých kapitolách více než 200stránkové knihy se její autoři věnují závislosti na technologiích a poskytují vymezení informačních a komunikačních technologií (ICT), zároveň například vědeckým poznatkům závislostí, které se tradičně zaměřovaly na návykové látky, ale v posledních desetiletích se stále více zaměřují i na behaviorální závislosti, včetně závislosti na technologiích. Odborníci si v knize všímají i významu marketingu v digitálním věku, kdy umělá inteligence a strojové učení umožňují personalizaci obsahu a optimalizaci marketingových kampaní, a diskutují i o potenciálních nevýhodách, jakými jsou etická dilemata a rizika nadměrné personalizace, jež mohou vést k excesivnímu užívání technologií. Monografie obsahuje i informace o specifikách dospívání – odborníci v této souvislosti zdůrazňují, že digitální technologie mohou vyhovovat potřebám dospívajících, kteří touží po sounáležitosti, uznání a úspěchu, což je činí zvláště lákavými a potenciálně rizikovými. V knize jsou informace i o genderových rozdílech v užívání digitálních technologií.

Nová odborná publikace, na níž pracovali psychologové z katedry psychologie FF UP, představuje i několik teoretických modelů závislosti na internetu, jež jsou spojeny s různými riziky včetně kyberšikany, sextingu a dalších forem problematického online chování. Autoři se v ní zaměřují i na sociální sítě, které jsou v dnešní době velmi populární a ovlivňují různé věkové skupiny. Čtenáři se nabízí i shrnutí rizik spojených s jejich používáním, včetně psychických a fyzických, zdravotních problémů, jako jsou úzkost, deprese či stres. Kniha se věnuje zároveň fenoménu závislosti na hraní digitálních her, které se stávají významnou volnočasovou aktivitou. Okrajově se pak i zabývá závislostí na chytrých telefonech. Nechybí v ní i kapitola, věnující se administraci diagnostických metod i kapitola, v níž se odborníci věnují preventivním a intervenčním opatřením, zejména v rámci vzdělávacího systému.

Publikace vznikla za podpory Nadace Sirius v rámci projektu Tvorba metodických postupů pro práci s dospívajícími ohroženými problémovým a závislostním užíváním internetu, digitálních her a sociálních sítí podpořeného ve XII. Grantovém řízení na téma: Rozvoj služeb pro děti ohrožené nadměrným používáním technologií a technologickými závislostmi.

Užívání internetu, sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: Teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence. Autoři: Jaroslava Suchá, Eva Aigelová, Helena Pipová, Miroslav Charvát, Martin Dolejš, Nikol Václavková, Terezie Babilonová. Praha: Togga, 2024. Vydáno ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Monografii lze volně stáhnout zde.