Právnická fakulta připravila speciální diář. Letos už počtvrté

Autorky akademického diáře – Veronika Tomoszková (vlevo) a Tereza Hanusová.
Foto: Eva Hrudníková
Neděle 9. říjen 2016, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

I letošní akademický rok si mohou studenti Právnické fakulty Univerzity Palackého plánovat podle speciálního diáře. Fakulta jej nechala připravit již počtvrté. Vedle studentů ho rok od roku používá i stále více zaměstnanců.

Autorkou nápadu i textové části diáře je Veronika Tomoszková z katedry správního práva a finančního práva. „Všimla jsem si, že mým studentům, kteří se připravují na profesi právníka, chybí dovednost plánovat svůj čas. Celá řada z nich při studiu zažívá stres, strach z neúspěchu, chybí jim motivace na sobě pracovat nebo vodítko z krize. Napadlo mě, že akademický diář by mohl pomoct. Před čtyřmi lety se nám podařilo sestavit první vydání,“ vzpomněla Veronika Tomoszková. Inspiraci si přivezla před lety z USA, kde studovala na střední škole.

Již po prvním prolistování je jasné, že nejde o běžný diář. Tento totiž kopíruje akademický rok, začíná zářím 2016 a končí zářím 2017. Jsou v něm stránky pro vlastní rozvrh výuky, plánování volnočasových aktivit, přípravu životopisu, informace o studentských spolcích při právnické fakultě nebo pravidla pro psaní kvalifikačních prací. A především spousta místa a podnětů pro vlastní osobní rozvoj.

Autorka se snaží každý rok diář vylepšovat. „Obměňuji inspirativní citáty i aktivity, úkoly pro uživatele. Navíc sbírám nápady od studentů i zaměstnanců. Letošní diář má například v kalendářní části více místa pro vlastní poznámky, přibyl celý měsíc – září příštího roku a také kapsa na zadní předsádce. Obecně ale diář zeštíhlil a je univerzálnější,“ řekla Veronika Tomoszková.

Nové jsou také ilustrace, díky kterým se stal diář i antistresovými omalovánkami. Pod všemi je „podepsaná“ studentka právnické fakulty Tereza Hanusová. „Kresba a malba je můj koníček. Odmala jsem chodila do základní umělecké školy. Jsem velmi ráda, že jsem se mohla na diáři podílet. Chtěli jsme, aby diář nebyl jen diářem. Aby měl i větší osobní rozměr, dával prostor pro kreativitu a zároveň přinesl i odpočinek v podobě antistresových obrázků. A to se, myslím, povedlo,“ uvedla Tereza Hanusová. Celkem do diáře připravila na třicet kreseb.

Diář nejen pro své plány, ale i jako studijní pomůcku používá studentka Klára Baumgartnerová. „S diářem pracuji denně a velmi na něm oceňuji, že je připravený přímo pro nás. Líbí se mi jeho propojení s fakultou. Najdu v něm důležité údaje, termíny, kontakty a rady. Je praktický, baví mě a už teď vím, že si ho pořídím i příští rok,“ zhodnotila posluchačka 2. ročníku oboru Právo.

Autorky diáře na příští rok plánují, že zavedou předběžné objednávání výtisků. „Zjistíme tak, jaký bude o diář zájem. Tomu pak přizpůsobíme náklad, aby se dostalo na všechny,“ vysvětlila Veronika Tomoszková a dodala, že už nyní přivítají jakoukoli zpětnou vazbu a další nápady na vylepšení.

Akademický diář 2016/2017 vznikl ve spolupráci s olomouckým nakladatelstvím ANAG. Několik jeho posledních výtisků si ještě mohou zájemci koupit v prodejně odborné literatury Leges přímo na právnické fakultě nebo v knihkupectví ANAG v Ostružnické ulici. Zaplatí za něj 159 korun.